SEO Web Sitesi

Web Sitesi Nasıl Olmalıdır? SEO Uyumlu Web Sitesi

Web sitesi nasıl olmalıdır sorusuna verilebilecek spesifik bir cevap olarak öncelikle SEO uyumlu olmalıdır diyebiliriz. Dolayısıyla bu soru beraberinde SEO uyumlu web sitesi nasıl olmalıdır sorusunu getiriyor.

Web sitesinin olmazsa olmaz özellikleri nelerdir sorusu bizi aslında tek bir cevaba götürüyor:

O da tabii ki SEO kriterlerine uygun web sitesi

SEO Uyumlu Web Sitesi Özellikleri

SEO uyumlu web tasarım ayrıntılı ve sayfalarca anlatılabilecek bir konudur. Biz bu yazımızda genel hatlarıyla dikkat edilmesi gereken bazı hususları ele aldık.

Web Sitesi İçerik Yönetimi Nasıl Yapılır?

Web sitenizin oluşturulma amacına göre içerikleriniz değişkenlik gösterecektir. Ancak seo uyumlu web sitesi olması için anahtar kurallar vardır:

  • İçerikleriniz bilgi verici ve ziyaretçilerin isteklerine cevap verecek nitelikte olmalıdır.
  • Bunun için de her sayfanızda hem görsel hem de metin içerikleriniz bulunmalıdır.
  • Metin içerikleriniz en az 300 kelimeden oluşmalı ve kopyalanmış olmamalıdır.
  • Görselleriniz hem title hem de alt başlık içermelidir.
  • Başlıklar metin içeriklerinizde kullandığınız odak anahtar kelime ve alternatif kelimeleri içermelidir.

Tüm bunlar için ilk olarak iyi bir içerik stratejisi geliştirip planlama yapılmalıdır. Ayrıca içeriklerinizi sık sık güncellemeniz de web sitenizin botlar tarafından taranması için faydalı bir uygulamadır. Ziyaretçilerinize aradıkları özgün içerikleri sunan web siteleri zamanla üst sıralarda listelenmeye başlayacaktır.

Ayrıca bakmak isteyebilirsiniz: /seo-uyumlu-makale-nasil-hazirlanir/

Sayfa Hızı Optimizasyonu

Web sitenizde kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak amaçlanmalıdır. Bunun için de en önemli kriterlerden birisi sayfalarınızın hızlı yüklenmesidir. Hızlı yüklenmeyen sayfalar ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine yol açar. Google açısından ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi de önemlidir. Eğer sayfalarınız yavaş yükleniyorsa bu süre kısalacaktır. Web sitesi nasıl hızlandırılır ve sayfa hızı nasıl ölçülür merak ediyorsanız PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Burada sayfa hızınızı ölçmeli, 85’in altındaysanız gerekli iyileştirmeleri yapmalısınız.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya da göz atın: /web-site-hizi-nasil-olculur/

Title, Meta Description ve Heading Tags

SEO uyumlu web sitesi için her bir sayfanız title içermelidir. Title sayfalarınızın ana başlığıdır. Google arama sonuçlarında en üstte mavi yazılı alan bölüm title, altında sayfanın url adresi, hemen altında da description yani açıklama bölümü gelmektedir.

Title en önemli anahtar kelimemizdir ve sayfanın genelinde bulunan içeriğin odaklandığı kelimeden oluşmalıdır. Açıklama bölümü de title gibi her sayfamızda olmalıdır. Kullanıcıların çoğu bu açıklamaları okuyup aradıkları şeye ulaşıp ulaşamayacaklarına karar verirler. Bu nedenle sayfanızın ziyaret almasını etkileyen bir unsurdur. Description bölümü içerisinde anahtar kelimeleri barındıran anlamlı bir ya da iki cümleden oluşmalıdır. En fazla 160 karakter olmalıdır. Ancak ardı ardına anahtar kelimeleri sıralamak doğru değildir. Lütfen anlamlı bir cümle oluşturun.

Konuyla ilgili buna da bakabilirsiniz: /title-ve-meta-aciklama-nasil-olmalidir/

SEO uyumlu web sitesi için bir diğer önemli unsur ise H başlık etiketlerinin kullanımıdır. Belli bir hiyerarşik düzenle kullanılması gereken bu başlıklardan H1 her sayfanızda olmalı ve içeriğinizin başlığını oluşturmalıdır. H2, H3 de birbiri arkasına gelecek şekilde hiyerarşik olarak kullanılmalıdır. H başlıkların kullanımı SEO açısından önemli bir kriterdir.

seo uyumlu web sitesi özellikleri

Web Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?

Web sitesi tasarımına başlamadan önce web sitesinin hangi türde olacağını analiz etmek önemlidir. Kurumsal web tasarım ile kişisel web tasarım ya da e-ticaret web sitesinin tasarım tarzları birbirinden çok farklı olacaktır. Örneğin kurumsal web sitesi temsil edeceği kurum ya da markanın kimliğini yansıtacak türde, hizmet ya da ürünlerin tanıtımının ön planda olacağı tasarımlar tercih edilmelidir.

Hazır tasarımlar kullanmaktan kaçının!

Hazır tema tasarımları kullanıldığında o web sitesi, özgün ve kuruma ya da markaya özgü bir web sitesi olmaktan çıkar. Bu temaları kullanan bir sürü web sitesi olabilir ve web siteniz ile ön plana çıkamazsınız. Özgünlük aynı zamanda önemli bir SEO kriteridir. Web siteniz, içeriğinden tasarımına, kodlamasına kadar tamamen size ve markanıza özgün olmalı, herhangi bir kopya unsur barındırmamalıdır. Google arama motorunun en çok önem verdiği konulardan birisi budur.

Tasarımda kullanılacak renkler markanın kurumsal renklerinden oluşmalı bir web sitesinde 2 – 3 renkten fazla kullanmamaya dikkat edilmelidir. Kişisel web sitesi genellikle doktor, mimar, ressam, sanatçı gibi isimleri ile markalaşmak isteyen kişiler için yapılan portfolyo siteleridir. Bu sitelerde kullanılacak renkler de yine sektöre ya da kişilerin oluşturmak istedikleri markaların tarzına uygun olmalıdır. Eğer renkli bir logoları varsa aynı renklerin kullanıldığı bir web sitesi ile bütünlük sağlanmalıdır.

Bütünlük sadece renklerle değil, kullanılan görsel öğelerle de sağlanmalıdır.

Örneğin yuvarlak hatlı şekillerin kullanıldığı bir web tasarımda menünün keskin hatlı çerçeveler içerisinde olması görüntüyü karmaşıklaştıracaktır. Bu nedenle görsel açıdan dengeli bir dağılım ve bütünlüğün sağlandığı bir tasarım web sitenizin estetik açıdan ziyaretçilerine iyi bir deneyim sunması için gereklidir.

Bazı web sitelerinde menü yapısının yukarıdan aşağıya doğru solda ya da sağda sidebar şeklinde konumlandığını görmüşsünüzdür. Tasarımsal olarak farklı ve estetik bir görünüm sunsa da SEO açısından sakıncalıdır. Botlar sitenizi tararken soldan sağa doğru okur. Menünüz solda olduğu için sayfanızdaki içeriğe geçmeden menünüzü taranmaya başlar. SEO açısından çok kritik olmasa da olumsuz bir durum olduğu için tavsiye etmiyoruz.

web sitesi özellikleri

Web Sitesi Yazılımsal Olarak Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Mobil cihazlarda düzgün görüntülenmeyen bir web sitesinin hit almasını bekleyemeyiz. Bu nedenle responsive tasarım olması gerektiğini artık biliyoruz. Web sitesi kodlaması responsive tasarıma uygun olarak hazırlanmalıdır.

Web sitenizin kodlaması tüm tarayıcılarda düzgün görüntülenecek şekilde oluşturulması gerekir. En çok kullanılan tarayıcı Chrome olmasına karşın, Firefox, Safari, Edge gibi tarayıcıların da kullanıcı sayısı azımsanmamalıdır.

Ayrıca web sitesinde kodlama nasıl olmalıdır  sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi de W3school standartlarına uygun kodlama yapısının kullanılmasıdır.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir