Web Sitesi

Web Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Web site hızı SEO için en önemli kriterlerden birisidir. Web siteniz ne kadar hızlıysa Google’ın size vereceği puan da o kadar yüksek olur. Bunun sebebini şöyle anlatalım:

Google için öncelikle amaç kullanıcılara en iyi web deneyimini sunmaktır. En iyi deneyim için de hız özellikle de günümüz için en önemli kriterlerden birisi haline gelmiştir. Günümüz koşuşturmalı yaşamında her işi çok hızlı yapmak istiyor ve yavaşlığa tahammül ediyoruz. Bu durum web’de gezinirken de geçerli olmakta, ziyaret ettiğimiz web sitelerinde aradığımıza ulaşmak için hıza gereksinim duyuyoruz. Bu nedenle web sitenizin hızlı olması kullanıcı deneyiminin iyi olmasını sağlayan kriterlerden birisi olarak aynı zamanda önemli bir SEO kriteri olarak karşımıza çıkıyor.

Bir web sitesinin kullanıcı bakımından hızlı sayılabilmesi için sayfanın yüklenmesinin 3 saniyeyi geçmemesi gerekiyor. Örneğin bazı sayfalarınız yavaş yükleniyorsa o sayfalarınızın ziyaretçisi de az olacaktır. Web site iyileştirmeleri için Google Analytics ile ziyaretçilerinizin az gezindiği sayfaları tespit edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye https://websitesimark.com/google-analytics-ile-web-site-iyilestirmeleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Belki bu sayfaların az ziyaret edilmesi sayfanızın yavaş yüklenmesi olabilir. Bunun için zaman kaybetmeden gerekli optimizasyon çalışmalarını yapmalısınız.

Peki web sitemiz yeterince hızlı mı? Web sitemizin hızını nasıl ölçebiliriz? Web sitesi hız ölçümü nasıl yapılır? Sorularınızı bir sonraki başlığımızda cevaplıyoruz:

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Site hızını ölçmek için birçok araçtan yararlanabilirsiniz. Bunlardan en verimli sonuçları alabileceklerinizi sıralayalım:

  • GTmetrics: Optimizasyon için oldukça detaylı yönlendirmeleri bulunan bir araç olarak web sitenizdeki hızı etkileyen tüm hataları ve açıklamalarını içerir.

https://gtmetrix.com/

  • Pingdom: Tüm verilerinizin boyutunu görebileceğiniz bu araç web sitenizde boyutu yüksek olan verileri optimize etmeniz için gerekli önerilere yer vermektedir.

https://tools.pingdom.com/

  • PageSpeed Insights: Web sayfalarınızın hız performansını gösteren Google’a ait bir araçtır. Gtmetrix’e göre daha az detaya yer vermekte ancak nokta atışı önerileriyle sitenizin performansını artırmanız için yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Burada yer alan site hızı ölçen araçların yanı sıra bir çok test aracı, site hızı ölçen farklı web siteleri bulunmaktadır. Biz burada en sık kullanılan ve en iyi sonuçlara ulaşabileceğiniz araçlara yer vermek istedik. Her bir aracın farklı sonuç verdiğini göreceksiniz. Bunun sebebi ise ölçüm metriklerinin değişmesi ve lokasyon ile ilgilidir. Bu nedenle hepsi ile ayrı ayrı ölçüm yaparak her birinin önerilerini ayrı ayrı değerlendirip işleme almak faydalı olacaktır.

Bu siteler üzerinden web sitenizin hız testini yapabilir, sonuçlara göre optimize çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bu çalışmalar için kod bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle web sitenizi oluşturan kişi ya da kurumlarla iletişime geçebilir ya da bizden destek isteyebilirsiniz. Görüş, öneri ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda Pagespeed Insights aracı ile performans testi yapıldıktan sonra karşımıza gelen önerileri web sitemizde nasıl uygulayabileceğimizden bahsedeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code