Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo tasarımı kurumsal kimlik tasarımının ilk aşamasıdır. Markayı diğer markalardan ayıran ve onu temsil eden en önemli görsel öğedir. Bir kurumun imzası niteliği taşır. Bu nedenle logo tasarımı kurum kültürünü yansıtmalı ve akılda kalıcı olmalıdır.

Logo tasarımı neden önemlidir?

 • Bir markayı diğerlerinden ayıran en önemli görsel öğedir.
 • Markanın ilk izlenimidir, imzası niteliği taşır.
 • Firmanın kim olduğuna dair fikir sunar.
 • Markanın akılda kalıcılığı logonun akılda kalıcılığı ile doğru orantılıdır. Çünkü bir markanın ismi geçtiğinde zihinlerde ilk olarak markanın imzası niteliğinde olan ve markayla özdeşleşen logosu gelmektedir.

Logo Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kurumsal kimlik tasarımının en önemli yapı taşı olan logonun tasarımında dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Firmaların birçok logo tasarımı arasında en uygun seçenekleri değerlendirdiği aşamada bu hususları göz önünde bulundurarak hizmet alması başarılı bir sonuç alabilmek adına önem taşımaktadır.

 • İlgili kurum, marka ya da ürünün özelliklerini yansıtan bir imaj taşımalıdır, temsil edici nitelikte olmalıdır.
 • Mesaj içeren ya da bir hikayesi olan logolar daha çok dikkat çekerek, ilgi uyandırmaktadır. Bu sayede akılda kalıcı olmaktadır.
 • Logo tasarımı benzersiz olmalı, alsa farklı bir kurum ya da markanın logosunu çağrıştırmamalıdır.
 • Logo tasarımı okunabilir olmalı ya da metin içermiyorsa kolay anlaşılabilir ve sade olmalıdır.
 • Logonun farklı arka planlarda kullanılabilecek şekilde farklı renk varyasyonları hazırlanmış olması gerekir.
 • Hem amblem hem de yazı içeriyorsa birbiri ile uyumlu olmalıdır ve bütünlük sağlamalıdır. Typografi dediğimiz yazı karakteri markaya özgü olmalı ve amblem olmadan da görüldüğü anda markayı çağrıştırmalıdır. Buna en iyi örnek olarak ise Coca Cola’yı verebiliriz.
 • Logonun büyütülmesi ya da küçültülmesinde herhangi bir kalite kaybı olmamalıdır. Logonun vektörel çizimleri de müşteriye verilmelidir. Vektörel çizimlerde boyut değişikliği olduğunda kalitesi bozulmaya uğramaz. Bu nedenle logonun banner, afiş, pankart, billboard, kıyafet vb. kurumsal kimlik ile ilgili tüm alanlarda istenilen boyutlarda kullanılabilmesi için vektörel çizimleri de firmaya teslim edilmesi gerekmektedir.

Logo Tasarımı Fiyatları Hakkında

Fiyatlar istenen hizmete, projelere ve tasarım özelliklerine göre değişiklik gösterir. Piyasada çok uçuk fiyatlara bu hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ücretsiz logo tasarlama hizmeti veren, bedava logo tasarlalogonu kendin yap gibi sloganlarla piyasaya giren web siteleri bulunmaktadır. Ancak bu sitelerde oluşturulan logolar birçok firma tarafından kullanılmakta ve orijinal olmamaktadır. Üstelik bu tasarlanan logoların vektörel hallerine ulaşmak için ücret ödemek zorunda kalırsınız. Logo tasarımı istiyorum diyorsanız, size özel fiyat teklifleri için bizimle iletişime geçin.