Mobil Uygulama

Mobil Uygulama

Mobil uygulama artık her yerde! Tablet ve akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu cihazlara özel yazılımlara ihtiyaç giderek artmıştır. Bu yazılımlar elbette ki mobil uygulamalardır.

Dijital pazarlama aracı olarak da kullanılabilen mobil uygulamalar sayesinde;

 • Müşterilerinize duyuru ve haberleri kısa sürede iletebilirsiniz.
 • Kurumsal imajın güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Tüm pazarlama ağınızdaki iletişimi güçlendirebilirsiniz.

Telefon ya da tablette bulunan tek bir ikona tıklamayla hızlıca erişim sağlanabilmesi açısından web tarayıcı üzerinden ulaşılan bir web sitesine göre çok daha hızlı bir iletişim panosudur. Çağın en önemli unsurlarından biri olan zamanı etkin kullanabilme gücünü maksimum düzeye çıkaran yapısıyla mobil uygulamalar marka prestiji için en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir.

Mobil uygulama kategorileri, kurum ihtiyacına ve isteklerine göre farklı şekillerde olabilmektedir. Örneğin bazı kurumlar mobil uygulamayı marka duruşu adına, bazıları kazanç getirisi için, bazıları ise destek ve bağlılık adına tercih etmektedir. Kullanımı sadece ticari amaçlı olmayıp aynı zamanda bir web programlama olan mobil uygulamalar anlık bildirim özellikleri ile göz önünde olma, rezervasyon taleplerini uygulama üzerinden alma ya da kurum içi iletişim portalı olarak kullanma amaçlı da olabilmektedir. Bunların yanı sıra online mağazanızı uygulamaya taşıyabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya uygulamaları oluşturabilirsiniz. Web sitenizi mobil uygulamaya taşıyıp hedef kitlenize anlık bildirimler gönderebilirsiniz. Dahası kampanyalar, yarışmalar ya da etkinlikler düzenleyip tüm iletişimi mobile app üzerinden sağlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama Geliştirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Mobil uygulama tabii ki mobil uyumlu olmalı, responsive tasarıma sahip olmalıdır. Bu en önemli kural diyebiliriz.
 • Yazılım dillerinden projeye en uygun olanı seçmek ve yüksek performans hedeflemek önemlidir.
 • Uygulama IOS, Android ve Windows olmak üzere tüm platformlarda sorunsuz çalışmalıdır.
 • Yeni teknolojilerin yakından takip edilmesi önemlidir. Yeni mobil teknolojiler kullanarak güncelliği her zaman korumak gerekir.
 • Firmalar için geliştirilen mobile app projesinde şirket içi eğitim desteği verilerek uyum sürecini hızlandırmak amaçlanmalıdır.
 • Güvenli olmalı, ayrıca kullanımı hızlı ve kolay olmalıdır.
 • Güncelleme alabilmeli, bununla birlikte yapılan güncellemeler sorunsuz olarak yüklenebilmelidir.
 • Geliştirilen mobil uygulama, uygulama mağazaları (Play Store, IOS gibi) için optimize edilmiş olması gerekmektedir.

Mobil Uygulama Fiyatları

Arama motorlarında mobil uygulama ile ilgili fiyat araştırması yaptığınızda “ücretsiz mobil uygulama” başlığı altında birçok içerik görebilirsiniz. Birçok firma büyük puntolu yazılarla

 • “kendi mobil uygulamanı ücretsiz oluştur”,
 • “kod bilmeden mobil uygulama yap, ücretsiz başla”
 • “ücretsiz mobil uygulama oluştur”

gibi cümlelerle ilgi çekmeyi hedeflemektedir.

Öncelikle şu sorunun cevabını verelim:

Kod bilmeden mobil uygulama yapılabilir mi?

Cevabımız şüphesiz “hayır” olacaktır. Çünkü kod bilmeden ancak önceden yazılmış kodların sunulması ile yani hazır kaynaklar oluşturup müşterilere kolay kullanabileceği bir ara yüz sunulması yapılabilir. Ancak bunun da sonucu müşteriyi birçok kişinin kullandığı hazır şablonlarla kısıtlamak olacaktır. Bu da Markon Bilişim’in özgünlük ilkesine tamamen aykırıdır. Birbirinin kopyası tonlarca uygulamadan birine sahip olmak mantıklı mı? Bu uygulamalardan ne kadar verim alabilirsiniz?

İkinci olarak cevaplanması gereken soru ise şudur:

Ücretsiz mobil uygulama sahibi olmak mümkün müdür?

Cevabımız tekrardan “hayır” olacaktır. Ücretsiz olarak bu hizmeti verdiğini iddia eden, kalın puntolarla “ücretsiz oluştur” başlıkları ile müşteri çekmeyi hedefleyen firmalar ve web sitelerini dikkatlice inceleyin. Bu hizmetin karşılığında aylık periyotlarla ödeme talep ettiklerini göreceksiniz. Bu aylık ödemeler ise paketlere göre değişiklik gösteriyor. Kısıtlı özellikler daha uygun fiyatlı olurken, sınırsız özellikli olan paketlerin fiyatları bir hayli pahalı olabiliyor. Dahası kira öder gibi her ay ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Düşük bütçeli gibi görünen bu hizmeti senelerce ödeme yaparak elinizde tutabiliyorsunuz.

Burada karar sizin:

 • Profesyonelce ve sadece size özgü,
 • benzersiz bir yazılım ve tasarım ile oluşturulmuş,
 • sadece bir kere ödeme yaparak tamamen size ait olacak,
 • sınırsız özellikte bir uygulamaya sahip olmak mı?

Yoksa

 • Kendinizin zaman harcayarak ve hazır şablonlardan yararlanarak oluşturduğu,
 • kullandığınız süre boyunca kirasını ödeyeceğiniz (aslında tam olarak sahibi olamayacağınız)
 • ve en önemlisi birçok özelliği değiştiremeyeceğiniz, özelleştiremediğiniz bir uygulamaya sahip olmak mı?

Markon Bilişim olarak biz mobil uygulamanın başarılı bir yazılım ile mümkün olabileceğinin bilincindeyiz. Prensip olarak; sizlere kendi başınıza yapabileceğiniz türden uygulama hazır şablonları sunmak yerine, ihtiyacınıza yönelik en uygun ve kaliteli yazılımları tamamen özgün bir şekilde oluşturuyor, bütçenize uygun profesyonel bir hizmet sunuyoruz.

Ar-Ge bilişim ekibimizle birlikte firma ihtiyaç analizinizi yaparak, size özel çözümlerle tüm işletim sistemleri için mobil uygulamalar yaparak markanızı bir adım öne çıkarıyoruz. En yeni teknolojileri takip eden güçlü ekibimizle birlikte yeni mobil uygulamalar oluşturmak, var olan mobil uygulamalarınızı geliştirmek ve uyum süreçlerini yönetmek hızlandırmak amaçlı eğitim desteği vermek üzere biz ihtiyacınız olduğu her an yanınızdayız. Mobil uygulama çözümleri ve mobil uygulama fiyatları için bizimle iletişime geçin.