Tasarım

Yükselen Trend: Minimalist Tasarımlar

Minimalizm deyince aklımıza ilk olarak basitlik ve sadelik kavramları gelir. Minimalizm sadeliği ve nesnelliği ilke edinen bir sanat akımıdır. Hayatın her alanında karşımıza çıkan minimalist akım, müzikten görsel sanatlara, mobilyalardan kılık kıyafete kadar günümüzün yaşam felsefesi haline gelmiştir.

Tasarımda Minimalizm Nedir?

Minimalist tasarımlar üretmek kolay gibi gözükse de aslında sanıldığı kadar kolay değildir. ‘’less is more’’ felsefesini ilke edinen bir akımdır. Bizden az malzemeyle çok mesaj verebilen bir tasarım ortaya çıkarmamızı ister.  Birçok firma markasını minimalist tasarımlarla ön plana çıkarmak ister. Çünkü sadelik, tevazu içerisinde bir yüceliktir. Peki nedir bu minimalist tasarımların püf noktası?

Minimalist Tasarımlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sade, anlaşılır ve estetik görünümü bir arada sunduğunuzdan emin olun.

  • Minimalist bir tasarım için sade olmak ve olabildiğince az görselle çok şey anlatmak gerekir. Göz yormadan, görsel mesajı en sade ve anlaşılabilir şekilde verebilmek minimalizm akımının püf noktalarından biridir.
  • Renk uyumuna dikkat edin. Algı karışıklığına neden olmayan renkler ve fontlar kullanın. Sadece bir renk ya da tipografi bir tasarımın minimalizme uygun olması için çok etkili olabilir.
  • Görsel bütünlüğü ve kontrast dengesini iyi ayarlayın. Sadeliğin ön planda olduğu bu tarz tasarımlarda içeriğe daha çarpıcı bir nitelik kazandırmak için zaman zaman estetik bir görsel ya da arka plan kullanabilirsiniz.  Bu sayede tasarımda vermek istediğiniz mesaj daha çarpıcı olacaktır.
  • Minimalizmin en önemli ilkelerinden biri de tasarımın anlamlı bir mesaj taşımasıdır.
  • Öncelikle yaptığınız tasarımın hedef kitlesini belirleyin. Markanın ne anlattığı, hangi renkleri yoğun olarak kullandığı gibi temel bilgileri toparlayın. Ve sonra mesajı en doğru şekilde aktaracak bir tasarım üretin.
  • Tipografi minimalist tasarımda çok önemlidir, yazı fontları bir tasarımın %95’ini kapsar. Yapacağınız tasarımın marka ve hedef kitlesini net olarak aktarabilecek bir yazı fontu seçmelisiniz. Sadece doğru tipografiyi kullanarak mükemmel düzeyde minimalist tasarımlar elde edebilirsiniz.
  • Minimalist tasarımlar üretirken kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurun. Üreteceğiniz tasarımda (logo, broşür, kartvizit, katalog,vb.) kullanıcının ne istediğini bilin ve tasarımınızı buna göre şekillendirin. Çünkü tasarım her ne kadar markayı yansıtacak olsa da asıl önemli olan nokta, markanın hedef kitlesini ne kadar etkileyeceğidir.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir