Sosyal Medya

11 Adımda Facebook Gönderi Etkileşimini Arttırın

Facebook günümüzde sıkça kullanılan, kitlelere hızlı bir şekilde ulaşma imkânı sağlayan sosyal platformlardan biridir. Diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi Facebook’ta da etkileşim önemlidir. Peki Facebook gönderi etkileşimi nasıl artar?

Facebook Gönderi Etkileşimi Neden Önemlidir?

Çünkü paylaştığınız içerikler etkileşim yoluyla popüler hale gelir ve etkileşim arttıkça daha fazla kişiye ulaşır.

Facebook gönderi etkileşimi paylaştığınız içeriğe ulaşan kullanıcıların içerikle herhangi bir şekilde etkileşime geçmesi (beğeni, yorum ya da tıklama gibi) ve bu kullanıcılar aracılığıyla da daha fazla kişiye yayılması mantığıyla işleyen bir sistemdir. Dolayısıyla yaptığınız paylaşımlarla ne kadar kişi etkileşime girerse o kadar çok kişi tarafından fark edilirsiniz. Peki Facebook etkileşimini nasıl arttırabiliriz?

Facebook Gönderi Etkileşimini Arttıracak Öneriler

1) Eğlenceli ve İlgi Çekici İçerikler Paylaşın

Facebook’ta etkileşimi arttırmanın temel kurallarından biri ilgi çekici, çarpıcı içerikler paylaşmaktır. İçeriklerinizi ilgi çekici kılabilmek için mizahın gücünden faydalanıp, merak uyandırıcı metin ya da görseller kullanın. Bu sayede içerikleriniz kullanıcıların daha fazla ilgisini çekeceği için gönderi etkileşiminizi de arttırabilirsiniz.

2) Görsel ve Video Kullanın

Sosyal medya kullanıcıları video izlemekten keyif alıyor. Youtube’a olan yoğun ilgi de bu durumu kanıtlar niteliktedir. Bu nedenle video içeren gönderiler yayınlamak sosyal platformlarda etkileşimi sağlamak için kullanılan en yaygın yollardan bir tanesidir. Birçok kişi uzun yazıları okumayı sevmez. Genellikle görsellere bakmayı daha çok tercih ederler. İçeriklerinizin görsel ya da video ile desteklediğinizde insanların daha çok ilgisini çektiğini fark edeceksiniz.

3) İçerik Uzunluğuna Dikkat Edin

Ürettiğiniz içerikler ne çok uzun ne de çok kısa olmalı. Uzun içerikler etkileşim sağlanan kullanıcı için sıkıcı etki yaratırken, çok kısa içerikler de yetersiz kalabildiğinden kullanıcıda olumsuz bir etkiye sebep olabilir. Bu nedenle metin içeriklerinizde hedef kitleye iletmek istediğiniz mesaj kısa ve öz olmalıdır. Ancak bunu yaparken mesajın anlaşıldığından ve yeterli bilgi içerdiğinden de emin olmalısınız.

4) Paylaşım İçin Doğru Zamanı Seçin

Sosyal medya platformlarının her biri belirli saatlerde daha yoğun kullanılıyor. Bununla ilgili araştırmalara göz atmanızda fayda var. Ürettiğiniz içerik ne kadar profesyonel olursa olsun doğru zamanda paylaşılmazsa başarılı bir etkileşim sağlayamazsınız. Bu yüzden hazırladığınız içeriği en fazla etkileşim olabilecek saatleri baz alarak paylaşmalısınız. Ayrıca hedef kitlenizi belirleyip, kitlenizi iyi tanımanız da uygun zamanları seçmeniz için ipucu olabilir. Örneğin hedef kitleniz “özel sektörde çalışan kişiler” olabilir. Bu durumda paylaşım için en doğru zaman iş çıkış saatleri ya da öğle molalarına denk gelen saatler olabilir.

5) Click-Bait Yönteminden Uzak Durun

Click- bait tıklanma arttırmak için kullanılan ilgi çekici, merak uyandırıcı ancak içerikle alakası olmayan kelime veya görsellerin kullanılmasıyla yapılan bir hile yöntemidir. Click-bait Facebook gönderi etkileşimini arttırmak için doğru bir yöntem değildir. Hile ile ilgi çekmek kullanıcı üzerinde olumsuz bir etkiye neden olacaktır ve o kullanıcıların size güven duymamasına sebep olacaktır.

6) Güncel İçeriğe Yer Verin

Güncel konular genellikle merak ve öğrenme isteği uyandıran, herkesin ilgisini çeken konulardır. Paylaşımlarınızda güncel olaylara ya da olgulara yer verdiğinizde siz de göreceksiniz ki gönderi etkileşiminiz artacaktır.

7) Link Kullanımına Yer Verin

İçeriklerinizi daha zengin hale getirmek için metin veya görsellerle desteklemenin yanı sıra ilgili link ile destekleyerek inandırıcılığınızı ve gönderinizin tıklanma oranını arttırabilirsiniz. Bir haber paylaştığınızı ve bu haberin kullanıcıları ilgisini çektiğini düşünün. Eğer her detaya metinde yer verirseniz kullanıcı hiçbir tıklama yapmadan merakını giderebilir ve gönderiniz ile fiili olarak hiçbir şekilde etkileşime girmeyebilir. Ancak tüm detayları vermeden harekete geçirici bir cümle ile kullanıcının linke tıklamasını sağlayabilirsiniz. Üstelik gönderide verdiğiniz link size ait bir blog ya da web sitesine ait ise Facebook etkileşimini arttırmanın yanı sıra web sitenizin ziyaretçilerini de arttıracaksınız.

8) Facebook Gönderi Etkileşimi Sorularla da Artar

Gönderi etkileşimlerini arttırmanın altın kurallarından birisi de kullanıcılara sorular sormaktır. Kullanıcıları doğrudan yorum yapmaya sorular sorarak teşvik edin.

9) İkon Kullanın

İkon kullanılmayan paylaşımlarda daha az etkileşim sağlanır. İkon kullanımı içeriğe renk katar, ilgi çeker ve içeriği daha çok beğenmeye teşvik eder. Bu sebeple içeriklerinizi ikon ekleyerek daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz.

10) Yarışmalara Yer Verin

Facebook’ta etkileşimi arttırmak için çeşitli yarışmalar ya da anketler düzenleyebilirsiniz. Örneğin; bir gönderinin altına beğeni ve yorum şeklinde seçenek sunulduğunda gelen beğeni ve yorumlar sayesinde daha fazla kişiyle gönderi etkileşimi sağlamış olursunuz.

11) En Çok Etkileşim Sağlayan İçeriği Belirleyin

Facebook etkileşimini arttırmak için yapılması gereken en önemli adımlardan biri de en çok etkileşim almış içerikleri belirleyip bir sonraki paylaşımı buna göre oluşturmaktır. Buradaki asıl amaç hedef kitlenin nabzına göre şerbet vermektir. Bazı etkileşim türleri diğerlerinden daha ayırt edici olabilir. Örneğin; kullanıcılar link kullanılan içeriklere daha fazla etkileşime geçiyorsa bir sonraki gönderiyi bu kriteri baz alarak oluşturabilirsiniz.

BONUS İPUCU: Küçük miktarlarda da olsa reklam verin. Facebook reklamları düşük maliyetle gönderilerinizi öne çıkarma imkanı veriyor. Eğer bütçe ayırabiliyorsanız sponsorlu reklam seçeneği de aklınızda bulunsun.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir