Responsive Tasarım

Responsive Tasarım

Günümüzde insanlar artık işte, okulda, yolda her anında akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde internet erişimine sahiptir. Yaygın internet kullanımı bu nedenle masaüstü bilgisayarlardan çok taşınabilir cihazlarda olmaktadır. Akıllı telefon ve tablet kullanımı bu kadar artarken web sitelerinin görünümünün yalnızca belli boyutlara uygun şekilde oluşturulması akla uygun değildir. Responsive tasarım demek, web görünümünün tüm boyutlardaki cihazlara uygun olarak tasarlanmasıdır.

Ancak tüm cihazlar denildiğinde akla sadece belli boyutlardaki akıllı telefonlar ya da tabletler gelmemelidir. Bazı laptoplar, hem tablet hem laptop özelliği taşıyan cihazlar, farklı boyutlara sahip olmakla beraber standart masaüstü bilgisayar boyutlarında oluşturulan web sitelerini düzgün görüntülememektedir. Bu nedenle web sitesi tasarımı yapılırken olabilecek tüm boyutlara uygun bir dizayn oluşturulmalıdır.

Responsive tasarımın yanı sıra AMP kullanımı da önemlidir. Web sitenize AMP entegre edildiğinde mobil uyumlu olan siteniz aynı zamanda mobilde ve tablette çok daha hızlı açılacak ve kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim sunacaktır. Bu nedenle Google AMP kullanımına çok fazla önem vermektedir.

Responsive Tasarım Neden Gerekli?

Web siteleri ziyaretçilerin kolay kullanabileceği formda olmalıdır. Bir web sitesi mobil uyumlu olmadığında boyutu masaüstü bilgisayardan küçük olan cihazlarda, telefonlarda çok küçük görünmektedir. Ziyaretçiler içindeki bağlantılara tıklamak için görüntüyü büyütmeleri gerekmektedir. Bu durum da kullanım kolaylığı kuralımızla ters düşmektedir. Kullanım kolaylığı olmayan web siteleri Google gibi arama motorları tarafından itibar görmemektedir. Bunun sebebi Google ve diğer arama motorlarının web siteleri için tüm puanlamalarının “kullanıcı için en faydalı olanları ön plana çıkarma amacı” üzerine kurulu olmasındandır. Eğer web sitenizde responsive tasarım uygulanmamışsa ve reklamsız hiçbir anahtar kelime aramasında sonuçlarda görünmüyorsanız bunun başlıca sebebinin kullanılabilirlik açısından geride kalmanız olduğunu unutmayın.

“Bugün herkesin bir web sitesi var benim de olmalı” diye düşünen kişiler, “bugün herkes akıllı cihaz kullanıyor benim web sitem akıllı cihazlarla da uyumlu olmalı” diye düşünmeyi de ihmal etmemelidir.

Web siteniz responsive tasarım değilse ve çağa ayak uydurmanın gerekliliklerinden biri olan internet dünyasında doğru bir şekilde konumlanmak konusunda kararlıysanız bizimle iletişime geçin. Web siteniz ile ilgili gerekli tüm çalışmalar hakkında sizlere detaylı rapor sunalım. Üstelik raporlama hizmetimiz tamamen ücretsizdir. İletişim bölümünden form doldurmanız yeterlidir.