Responsive Tasarım

Responsive Tasarım

Günümüzde insanlar artık işte, okulda, yolda her anında akıllı telefonlar ve tabletler sayesinde internet erişimine sahiptir. Bu nedenle web sitelerine giriş artık çoğunlukla taşınabilen cihazlardan gerçekleşiyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımı bu kadar yaygınken web sitelerinin görünümü de bu cihazlara uygun olmak zorunda. Responsive tasarım demek, web görünümünün tüm boyutlardaki cihazlara uygun olarak tasarlanmasıdır.

Ancak tüm cihazlar denildiğinde akla sadece belli boyutlardaki akıllı telefonlar ya da tabletler gelmemelidir. Bazı laptoplar, hem tablet hem laptop özelliği taşıyan cihazlar farklı boyutlara sahip olabilmektedir. Bununla beraber standart masaüstü bilgisayar boyutlarında oluşturulan web sitelerini düzgün görüntülememektedir. Bu nedenle web sitesi tasarımı tüm cihaz boyutlarına uygun oluşturulmalıdır.

Responsive tasarımın yanı sıra AMP kullanımı da önemlidir. Web siteniz AMP entegrasyonlu olduğunda aynı zamanda mobilde ve tablette çok daha hızlı çalışacak. Bu sayede web siteniz kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim sunacaktır. Bu nedenle Google AMP kullanımına çok fazla önem vermektedir.

Responsive Tasarım Neden Gerekli?

Web siteleri ziyaretçilerin kolay kullanabileceği formda olmalıdır. Bir web sitesi mobil uyumlu olmadığında bazı cihazlarda, örneğin telefonlarda çok küçük görünmektedir. Ziyaretçiler içindeki bağlantılara tıklamak için görüntüyü büyütmeleri gerekmektedir. Bu durum da kullanım kolaylığı kuralımızla ters düşmektedir. Kullanım kolaylığı olmayan web siteleri Google gibi arama motorları tarafından itibar görmemektedir. Bunun sebebi Google arama sonuçlarında “kullanıcı için en faydalı olanları ön plana çıkarma amacı” taşımasıdır. Eğer web siteniz responsive değilse ve reklamsız hiçbir anahtar kelime aramasında sonuçlarda görünmüyorsanız bunun başlıca sebebinin kullanılabilirlik açısından geride kalmanız olduğunu unutmayın.

“Bugün herkesin bir web sitesi var benim de olmalı” diye düşünen kişiler, “bugün herkes mobil cihazlar kullanıyor benim web sitem mobil cihazlarla da uyumlu olmalı” diye düşünmeyi de ihmal etmemelidir.

Web siteniz responsive tasarım değilse ve internet dünyasında doğru bir şekilde konumlanmak konusunda kararlıysanız bizimle iletişime geçin. Web siteniz ile ilgili gerekli tüm çalışmalar hakkında sizlere detaylı rapor sunalım. Üstelik raporlama hizmetimiz tamamen ücretsizdir. İletişim bölümünden form doldurmanız yeterlidir.