Sosyal Medya

Sosyal Medya Reklam Yasağı

Sosyal medya reklam yasağı yolda! Türkiye’de temsilci bulundurulması talebine olumlu yanıt vermeyen sosyal medya ağları:

gibi sosyal ağ sağlayıcılarında Türkiye’den reklam verilemeyecek.

Bununla birlikte temsilci atamayı kabul eden sosyal ağlar:

  • Linkedin
  • VK
  • Youtube
  • Dailymotion
  • Tiktok

30 milyon liralık cezadan sonra şu an reklam yasağı aşamasına gelindi. Temsilciliği kabul etmeyen mecralar üzerinden Türkiye’den reklam vermek yasak olacak. Son aşamada ise ilgili ağların bant genişliği daraltılabilecek. Kısacası bu ağları düşük hızda kullanmak, hatta neredeyse kullanamayacak hale gelmek ile eşdeğer.

Reklam yasağı kimleri etkileyecek?

  1. Sosyal medya ağları
  2. Türkiye’deki küçük işletmeler

Reklam yasağı temsilci atamayan sosyal medya mecralarını maddi yönde kayba uğratacak. Ancak asıl önemli olan Türkiye’de kazancını bu reklamlarla sağlayan küçük işletmelerin mağduriyeti. Birçok işletme sosyal medya reklamları ile gelirlerini arttırmaya çalışıyor.

Bu yasaklar ticarete büyük bir darbe vuracaktır.

sosyal medya reklam

E-Ticaret yara alacak

Pandemi nedeniyle birçok esnaf e-ticarete yöneldi. Ürün ya da hizmet satışlarında online mecraların önemi şu günlerde çok daha arttı. Sosyal medya reklamlarının yasak olması e-ticareti olumsuz yönde etkileyecektir.

Sosyal medya reklam yasağı ne kadar sürecek?

Temsilcilik atanana kadar yaptırımların devam edeceği düşünülüyor.

Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederlerse idari para cezalarının dörtte biri tahsil edilecek. Ardından müdahaleler de sonlandırılacak. Ancak şartları yerine getirmezlerse yaptırımlar devam edecektir.

Sosyal medya reklam yasağı şu an var mı?

Henüz resmi gazetede yayınlanmadığı için hala reklam verilebiliyor. Ancak 19 Ocak’a kadar temsilcilik kabul edilmezse reklam yasağı yürürlüğe girecek. Karar ise resmi gazetede yayınlanacak. Nihayetinde bu yayından sonra da yasaklar tam anlamıyla başlamış olacaktır.

Yasağa uyulmadığında neler olacak?

Yasaklar için yaptırımlar hala tartışma konusu. Doğrudan idari para cezasının olmayacağı biliniyor. Bununla birlikte üst kurulların devreye girmesi söz konusu. Küçük işletmeler ise reklam bedellerini muhasebeleştiremeyecek. Aksi taktirde vergi usulsüzlüğü ve buna göre yaptırımlar söz konusu olacak.

Sosyal medya ağları artık reklamsız mı olacak?

Bu sorunun cevabı şüphesiz: HAYIR!

Biz bu mecralarda reklamlar görmeye devam edeceğiz. Özellikle Influencer reklamları daha da artacak. Alternatif olarak fenomen hesaplara reklam talebinin daha da artması söz konusu.

  • Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?
  • Yasaklar gelmeli mi?
  • Dijital pazarlamada reklamlara alternatif olarak bir planlama yaptınız mı?

Yorumlarınızı ve fikirlerinizi bizimle paylaşmanız dileğiyle…

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir