Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde 7’den 70’e herkes sosyal medya platformlarından en az birini kullanmaktadır. Bu nedenle bu mecralar kişi ya da kurum olarak ulaşabileceğimiz sonsuz sayıda müşteri kitlesine erişmek için mükemmel birer platform haline gelmişlerdir. Bu gücü görmezden gelmeyen ve kurumsal sosyal ağ hesaplarına sahip olan firmalar, hesaplarını profesyonelce yönettiklerinde hem marka bilinirliğini artırmayı hem de müşterilerle etkileşime geçerek onların güvenini kazanmayı, müşteri memnuniyetini sağlamayı başarmaktadır. Sosyal ağlar dijital itibar yönetimi için en iyi mecralardır. Ayrıca web sitelerinin ziyaretçi sayısını artırmanın en iyi yollarından biri aktif kullanıcıları web siteye çekmek için yapılan sosyal medya paylaşımlarıdır.

Sosyal Medyanın SEO Açısından Önemi

Web sitelerinin işlevlerini yerine getirmesinin en önemli koşulu görünür olmasıdır. Google arama sonuçlarında belli başlı anahtar kelimeler yazıldığında ilk sayfalarda listelenmeyen web siteleri istenen kitlelere ulaşamaz ve işlevlerini yerine getiremez. Sosyal ağlar ise bu kitleye ulaşmanın ve Web sitesine yönlendirmenin yollarından biridir. Dış SEO dediğimiz çalışmaların büyük bir çoğunluğunu kapsamaktadır. Profesyonelce yönetilen hesaplardan ulaştığınız kitleleri web sitenize yönlendirdiğinizde sitenizin hiti artacağı için otoritesi de artar. Google sosyal ağ hesaplarından kişilerin web sitelerine girmiş olmasını önemser ve ilgili web sitesini arama sonuçlarında da daha üst sıralarda listelemeye başlar. Planlı bir dijital medya çalışmasında bir web sitesi zamanla üst sıralara yükselir ve hedeflerine ulaşmaya başlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Herkes kendisi için sosyal medya hesabı açıp onu yönetebilir. Ancak kurumsal sosyal medya hesaplarını yönetmek, kişisel hesapları yönetmekten çok farklıdır. Bu iş profesyonelce yapılmadığında ulaşılan kitle sınırlı kalır ve istenen hedeflere ulaşılamaz.

Öncelikle analiz etmek önemlidir. Sektöre ve ürün/hizmete göre hedef kitle belirlenmelidir. Rakip analizi yaparak kitlelerin aynı sektördeki diğer hesaplardaki davranışları incelenmeli, bir diğer deyişle nabız ölçmelidir. Yapılan tüm analizlerin sonunda planlar oluşturulmalıdır. Bu planlara sadık kalarak paylaşımlar yapılmalı, gerekli durumlarda sosyal ve dijital medya reklamlarından da faydalanmalıdır.

Sosyal Ağ Paylaşımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tasarımlar: Paylaşılacak konu ile ilgili dikkat çekici bir tasarım hazırlanmalıdır. Bu tasarımlar mümkün olduğunca kimse tarafından kullanılmamış fotoğraflardan oluşmalı ve özgün olmalıdır. Ayrıca her sosyal ağ platformunda belli başlı tavsiye edilen boyutlar vardır. Bu boyutlara sadık kalmak, paylaşımların tüm cihazlarda düzgün görüntülenebilmesi için önemlidir.

Metin İçerikleri: Gönderilerde kullanılan metin içerikleri çok uzun olmamalı, kısa ve öz bilgilendirici ve bir nebze merak uyandırıcı olmalıdır. Merak uyandırıcı olduğunda kişiler sizlere sosyal ağlar üzerinden ulaşma ihtiyacı hissedebilir ya da verdiğiniz sitenizin linkine tıklayarak daha fazla bilgi almak isteyebilir. Bu da web sitenize ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle her paylaşımınızın daha detaylı bir metin içeriğinin web sitenizde olması gereklidir. Ayrıca metin içeriklerinizin herhangi bir yerden kopyalanmamış olması da önemlidir. Web sitenizde de kurumsal hesaplarınızda da yazılar tamamen özgün olmalıdır.

Sosyal Medya Reklamları: Zorunlu olmamakla beraber kesinlikle tavsiye edilen reklam araçlarından biridir. Televizyon reklamlarında belli zamanlarda tüm kitleye gösterilen reklamlar da kişi filtresi yapmak mümkün değildir. Üstelik televizyon reklamları için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir. Aynı durum outdoor reklamlar için de geçerlidir. Binlerce hatta on binlerce kişiye ulaşsanız dahi çok az kişinin dikkatini çekersiniz. Çünkü insanlar evde, okulda, işte, otobüste ya da yürürken sürekli akıllı cihazlarıyla ve sosyal hesaplarında gezinme ile meşguller. Sosyal medya reklamlarının başarılı sonuçlar vermesinin sebebi hem yaş, cinsiyet, ikamet gibi özelliklerini kendinizin belirlediği hedef kitleye ulaşabilmenin hem de düşük bütçeyle bile çok sayıda kişinin erişimini sağlayabilmenin mümkün olmasıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Dijital medya yönetimi planlı ve süreklilik sağlanması gereken, profesyonel grafik tasarım ekibinin de katılım sağladığı bir süreçtir. Profesyonel sosyal medya danışmanlığı fiyatları planlanan hedeflere ve proje siparişlerine göre değişkenlik göstermektedir. Sosyal Medya Yönetimini üstlendiğimiz müşterilerimize talep ettiklerinde ücretsiz sosyal medya reklamcılığı hizmetini de veriyoruz. Müşterilerimiz yalnızca reklam bedelini ilgili mecraya (facebook, twitter, instagram gibi) öderler, bunun yönetimi için Mark Bilişim olarak biz ek bir ücret talep etmeyiz. Detaylı bilgi ve fiyat teklifleri için bizimle iletişime geçin.