Web Sitesi

Web Sitesi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Web sitesi yaptırmak istiyorsunuz ancak 250 TL’den 300.000 TL’ye kadar inanılmaz farklı tutarlarla karşılaşıyorsunuz. Web sitesi fiyatları neden ve nasıl bu kadar değişken olabiliyor, biz anlatalım.

Öncelikle “artık kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz” şeklinde yapılan reklamlara itimat etmemeniz gerektiğini anlatalım. Bu kendi web sitenizi 250 – 300 lira gibi tutarlara yaptırabilirsiniz. Ya da tamamen hazır kaynak kodlu ve hazır temalarla birbirinin kopyası sitelerden birine sahip olabilirsiniz. Üstelik bu web siteleri için aylık ya da yıllık periyotlarla ufak miktar görünen tutarları ödersiniz. Ancak bu ödemeler hep devam eder.

Web tasarım fiyatları belirlenirken içerisinde bulunacak sayfa sayılarından, sayfa yapılarına kadar birçok etken değerlendirilir. Peki web sitesi fiyatlarını belirleyen özellikler nelerdir?

Web Sitesi Fiyatları Neye göre Belirleniyor?

Öncelikle web sitelerini iki kategoride inceleyelim:

Statik web sitesi: Eğer web siteniz bir kere yapılacak ve daha sonra herhangi bir güncelleme yapılmayacaksa, örneğin blog bölümü olmayacak, proje tamamlandıktan sonraki süreçlerde yeni yazı, fotoğraf ya da video eklemeleri olmayacaksa statik web sitesi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta şudur:

Web sitesi sürekli güncellenmelidir. Ziyaretçilerini sürekli yeni içeriklerle karşılamalıdır. Aksi taktirde Google için bu web sitesi güncelliği olmadığı için alt sıralarda kalmasına sebep olacaktır.

Statik web sitesinde güncelleme yapmak istediğinizde kodlama içerisine girilmesi gerekir. Bu da bir yazılımcıya ya da bir firmaya her güncelleme için para ödemek demektir.

Dinamik web sitesi: Web sitesini eviniz, ziyaretçileri de evinize gelen misafirler olarak düşünün. Misafirleriniz her geldiğinde aynı ikramları sunar mısınız? Web sitesini de güncel tutmanın en iyi yolu içerik yönetim panelinin bulunduğu, istediğiniz zaman herhangi bir yazılım desteğine ihtiyacınız olmadan içerikler ekleyebildiğiniz bir dinamik web sitesine sahip olmaktır.

Bu iki kategori web tasarım fiyatlarını en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Statik web sitesi çok hızlı bir şekilde yapılabilen, ağır kodlamanın olmadığı bir web sitesidir. Front-end yazılım bilgisi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu nedenle dinamik web sitesine göre fiyatı çok daha azdır.

Web Sitesi Fiyatlarını Etkileyen Entegrasyon ve Modüller

Web sitenin dinamik, yani içerik yönetim panel entegrasyonunun da sağlandığı bir yapıda olduğunu varsayarak, içerisine eklenebilecek entegrasyon ve modüllerin neler olabileceğine bakalım.

Örneğin bir emlak siteniz var ve kategorizasyon sistemi istiyorsunuz. Ziyaretçiler siteye geldiğinde fiyat, semt gibi kategorilere göre filtreleme yapabilecekleri bir web sitesi hayal ediyorsunuz. Bir başka örnek ise ürün tanıtımı ve satışı yapılacak bir e-ticaret sitesinde yapılan kategorizasyonlardır. Bu web sitesinin bütçesini önemli ölçüde etkileyen unsurlardan birisidir.

Online sorgulamaların yapılabildiği, üyeliklerin gerçekleştirildiği entegrasyonlar talep ettiğinizde yine web sitesinin fiyatı artacaktır. Blog sayfanızı oluşturacaksanız ve farklılaşmış tasarımlar istiyorsanız bu yine web sitesi fiyatlarını etkilemektedir.

Web sitesi fiyatları sabit olmamaktadır, müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre analiz edildikten sonra belirlenebilmektedir.

BONUS İPUCU:

Eğer bir web sitesi şirketine ait sayfada web sitesi fiyatlarını görebiliyorsanız, o web sitelerinin hazır web tasarım, hazır paket kodlama ile yapıldığını, bir sürü müşteriye aynı tasarım ve kodlama ile yapılıp geçildiğini unutmayınız.

Bu şekilde yapılan web sitelerinin asla Google’da otorite sahibi olamayacağını kopya içerik olarak algılandığı için üst sıralarda listelenemeyeceğini de aklınızdan çıkarmayınız.

Ucuz Web Sitesi

Ucuz web sitesi yaptırmak istiyorum. O halde hazır olun: Web siteniz ucuz görünecektir.

Ucuz web sitesi ya da ucuz web tasarım arayışı içerisindeyseniz bazı konularda bilgi sahibi olmalısınız. Ucuzluk aslında kaliteyi düşüren bir kelimedir. Çünkü ucuzluk sadece fiyat olarak değil ürün/hizmetin de ucuz olacağı anlamına gelmektedir.

Eğer web sitesi tasarımı fiyatları olarak 250 – 300 TL gibi tutarlar ile karşılaşırsanız oradan hemen uzaklaşın. O web sitesini sizden ve yakın çevrenizden başka kimse arayıp da Google’da bulamayacaktır. Bu nedenle ucuz web sitesi tasarımı arayışına girmemelisiniz. Bunun yerine uygun fiyatlı web sitesi araştırmanız daha iyi olacaktır. Burada uygun fiyatlı web tasarım derken web sitesinin özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmiş, taleplere göre makul olan fiyatlarla sunulan web sitelerinden bahsediyoruz.

Web Sitesi Fiyatları Ortalama Ne Kadar?

Hala sorunuzun cevabını alamadınız, farkındayız. “E şimdi, bu web tasarım fiyatları ortalama ne kadar?” diyorsunuz.

Bunun bir cevabını alamayacağınızı üzülerek bildiririz. Web sitesi fiyatları ne kadar sorusuna cevap vermek içerisine eklenecek modül, entegrasyon ve tasarımsal ihtiyaçları belirlemeden mümkün değildir. Ancak size web sitesi fiyatlarının ne olamayacağını söyleyebiliriz.

  • Eğer çok uluslu bir şirket değilseniz,
  • web sitenizde ağır yazılımlara ihtiyaç yoksa,
  • üyelik sistemi, kredi kartı entegrasyonu ile ürün satışı gibi entegrasyonlar kurulmayacaksa,
  • yalnızca kurumsal kimliğinizi yansıtan, marka ruhunuzu taşıyan hoş bir tasarıma sahip web sitesi ise istediğiniz;

Karşınıza 30.000 – 40.000 gibi fiyatlarla gelen firmalara gülümseyerek teşekkür edin. Çünkü müşteriye özel kodlama, özel tasarım yapılsa dahi, hatta içerik yönetim paneli oluşturulsa bile bu rakamlar gerektiğinden çok fazladır. Bu fiyatlar web sitesinin daha kaliteli olduğunu göstermez, maliyetinizi gerektiğinden 2 – 3 katı daha fazlaya çıkaracağınızı gösterir.

Son olarak içerik yönetim paneli için sizden yıllık olarak domain ve hosting dışında panel kirası isteyen, senelik olarak yüksek miktarlarda tutarlar talep edenlere itibar etmeyiniz. Web sitesi ve içerik yönetim paneli bir kere yapılıp teslim edilir. Eğer sizin için periyodik olarak içerikler üretilmiyorsa, web panel yönetimi hizmeti verilmiyorsa veya SEO hizmeti talep etmediyseniz aylık ya da senelik alınan ücretlerin bir emek karşılığı olmadığını bilmelisiniz.

Markon Bilişim Web Tasarım Fiyatları

Markon Bilişim olarak bizler web sitesi projelerimiz için müşterilerimizi analiz ve planlamaya dahil ediyoruz. Tüm kararlar alındıktan sonra fiyat teklifimizi makul oranlarla müşterilerimize sunuyoruz. Ucuz web sitesi üretmiyoruz, ancak ihtiyaçlarınız ve taleplerinize göre en uygun fiyatlı web sitesi hizmetini vereceğimizden emin olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak sadece size özel sıfırdan kodlayacağımız, uygun fiyatlı kişisel web sitesi, uygun fiyatlı e-ticaret sitesi ve uygun fiyatlı kurumsal web sitesi hizmetleri için bizimle iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir