Web Sitesi Mark Bilişim ve Web Tasarım

Web Sitesi Fiyatları Nasıl Belirlenir? Web Tasarım Fiyatları

Web sitesi yaptırmak istiyorsunuz ancak 250 TL’den 25.000 TL’ye kadar inanılmaz farklı tutarlarla karşılaşıyorsunuz. Web sitesi fiyatları neden ve nasıl bu kadar değişken olabiliyor, biz anlatalım.

Öncelikle “artık kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz” şeklinde yapılan reklamlara itimat etmemeniz gerektiğini anlatalım. Bu kendi web sitenizi 250 – 300 lira gibi tutarlara yaptırabildiğiniz web siteleri tamamen hazır kaynak kodlu ve hazır temalarla milyonlarca insanlara satılan birbirinin kopyası sitelerden ibarettir. Üstelik bu web siteleri için aylık ya da yıllık periyotlarla ufak miktar görünen tutarları ödersiniz, ancak bu ödemeler hiçbir zaman son bulmaz.

Web tasarım fiyatları belirlenirken içerisinde bulunacak sayfa sayılarından, sayfa yapılarına kadar birçok etken değerlendirilir. Peki web sitesi fiyatlarını belirleyen özellikler nelerdir?

Web Sitesi Fiyatları Neye göre Belirlenir?

Öncelikle web sitelerini iki kategoride inceleyelim:

  1. Statik web sitesi: Eğer web siteniz bir kere yapılacak ve daha sonra herhangi bir güncelleme yapılmayacaksa, örneğin blog bölümü olmayacak, proje tamamlandıktan sonraki süreçlerde yeni yazı, fotoğraf ya da video eklemeleri olmayacaksa statik web sitesi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta şudur: Web sitesi sürekli güncellenmeli, ziyaretçilerini sürekli yeni içeriklerle karşılamalıdır. Aksi taktirde Google için bu web sitesi güncelliği olmadığı için alt sıralarda kalmasına sebep olacaktır.
  2. Dinamik web sitesi: Web sitesini eviniz, ziyaretçileri de evinize gelen misafirler olarak düşünün. Misafirlerinizin her gelişinde sunduğunuz ikramlar aynı olabilir mi? Web sitesini de güncel tutmanın en iyi yolu içerik yönetim panelinin bulunduğu, istediğiniz zaman herhangi bir yazılım desteğine ihtiyacınız olmadan içerikler ekleyebildiğiniz bir dinamik web sitesine sahip olmaktır.

Bu iki kategori web tasarım fiyatlarını en çok etkileyen unsurlardan birisidir. Statik web sitesi çok hızlı bir şekilde yapılabilen, ağır kodlamanın olmadığı bir web sitesidir. Bu nedenle dinamik web sitesine göre fiyatı çok daha azdır.

web tasarım fiyatları neye göre değişir

Web Sitesi Fiyatlarını Etkileyen Entegrasyon ve Modüller

Web sitenin dinamik, yani içerik yönetim panel entegrasyonunun da sağlandığı bir yapıda olduğunu varsayarak, içerisine eklenebilecek entegrasyon ve modüller neler olabileceğine bakalım.

Örneğin bir emlak siteniz var ve kategorizasyon sistemi istiyorsunuz. Ziyaretçiler siteye geldiğinde fiyat, semt, konut tipi gibi kategorilere göre filtreleme yapabilecekleri bir web sitesi hayal ediyorsunuz. Bir başka örnek ise ürün tanıtımı ve satışı yapılacak bir e-ticaret sitesinde yapılan kategorizasyonlardır. Bu web sitesinin bütçesini önemli ölçüde etkileyen unsurlardan birisidir.

Online sorgulamaların yapılabildiği, üyeliklerin gerçekleştirildiği entegrasyonlar talep ettiğinizde yine web sitesinin fiyatı artacaktır. Blog sayfanızı oluşturacaksanız ve yeni sayfalar oluştururken farklılaşmış tasarımlar istiyorsanız bu yine web sitesi fiyatlarını etkilemektedir.

Web sitesi fiyatları sabit olmamaktadır, müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre analiz edildikten sonra belirlenebilmektedir. Eğer bir web sitesi şirketine ait sayfada web sitesi fiyatlarını görebiliyorsanız, o web sitelerinin hazır web tasarım, hazır paket kodlama ile yapıldığını, bir sürü müşteriye aynı tasarım ve kodlama ile yapılıp geçildiğini unutmayınız. Bu şekilde yapılan web sitelerinin asla Google’da otorite sahibi olamayacağını kopya içerik olarak algılandığı için üst sıralarda listelenemeyeceğini de aklınızdan çıkarmayınız.

Ucuz Web Sitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ucuz web sitesi ya da ucuz web tasarım arayışı içerisindeyseniz bazı konularda bilgi sahibi olmalısınız. Ucuzluk aslında kaliteyi düşüren bir kelimedir. Çünkü ucuzluk sadece fiyat olarak değil ürün/hizmetin de ucuz olacağı anlamına gelmektedir.

Eğer web sitesi tasarımı fiyatları olarak 250 – 300 TL gibi tutarlar ile karşılaşırsanız oradan hemen uzaklaşın. O web sitesini sizden ve yakın çevrenizden başka kimse arayıp da Google’da bulamayacaktır. Bu nedenle ucuz web sitesi tasarımı arayışına girmemelisiniz. Bunun yerine uygun fiyatlı web sitesi araştırmanız daha iyi olacaktır. Burada uygun fiyatlı web tasarım derken web sitesinin özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmiş, taleplere göre makul olan fiyatlarla sunulan web sitelerinden bahsediyoruz.

web sitesi fiyatları nasıl belirlenir

Web Sitesi Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

Web sitesi fiyatları ne kadar sorusuna cevap vermek içerisine eklenecek modül, entegrasyon ve tasarımsal ihtiyaçları belirlemeden mümkün değildir. Ancak size web sitesi fiyatlarının ne olamayacağını söyleyebiliriz.

Eğer çok uluslu bir şirket değilseniz, web sitenizde ağır yazılımlara ihtiyaç yoksa, üyelik sistemi, kredi kartı entegrasyonu ile ürün satışı gibi entegrasyonlar kurulmayacaksa karşınıza 20.000 – 30.000 gibi fiyatlarla gelen firmalara gülümseyerek teşekkür edin. Çünkü müşteriye özel kodlama, özel tasarım yapılsa dahi, hatta içerik yönetim paneli oluşturulsa bile bu rakamlar gerektiğinden çok fazladır. Bu fiyatlar web sitesinin daha kaliteli olduğunu göstermez, maliyetinizi gerektiğinden 2 – 3 katı daha fazlaya çıkaracağınızı gösterir.

Son olarak içerik yönetim paneli için sizden yıllık olarak domain ve hosting dışında panel kirası isteyen, senelik olarak yüksek miktarlarda tutarlar talep edenlere itibar etmeyiniz. Web sitesi ve içerik yönetim paneli bir kere yapılıp teslim edilir. Eğer sizin için periyodik olarak içerikler üretilmiyorsa, ekstradan SEO hizmeti verilmiyorsa aylık ya da senelik alınan ücretlerin bir emek karşılığı olmadığını bilmelisiniz.

Mark Bilişim Web Sitesi Fiyatları

Mark Bilişim olarak bizler web sitesi projelerimiz için müşterilerimizi analiz ve planlamaya dahil ediyoruz. Tüm kararlar alındıktan sonra fiyat teklifimizi makul oranlarla müşterilerimize sunuyoruz. Ucuz web sitesi üretmiyoruz, ancak ihtiyaçlarınız ve taleplerinize göre en uygun fiyatlı web sitesi hizmetini vereceğimizden emin olabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza yönelik olarak sadece size özel sıfırdan kodlayacağımız, uygun fiyatlı kişisel web sitesi, uygun fiyatlı e-ticaret sitesi ve uygun fiyatlı kurumsal web sitesi hizmetleri için bizimle iletişim sayfamızdan irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Web Sitesi Fiyatları Nasıl Belirlenir? Web Tasarım Fiyatları için 4 yorum
  • Hasan Karacadağ

    Web sitesi fiyatları istanbul genelinde çok karmaşık. Ama şunu biliyorum fiyat yüksekte olsa düşükte olsa genelde kötü işler çıkartıyorlar. Bu nedenle sizinle çalıştığımız için çok şanslıyız. Tekrar ve tekrar teşekkür ederiz Mark Bilişim.

    • Biz teşekkür ederiz Hasan bey. Daima yanınızdayız.

  • Değerli aydınlatıcı makaleniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir