Google Web Sitesi

Google AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

Google AMP açılımı Accelerated Mobile Pages şeklindedir. Anlamı ise hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. Açılımından da anlaşılacağı gibi web sitelerinin mobildeki yapı ve görünümleri ile ilgilidir. Daha hızlı ve kullanıcılar için daha kullanışlı olan AMP şu an zorunlu değil. Ancak ilerleyen zamanlarda Google’ın zorunlu kurallar listesi içerisine girmeye aday diyebiliriz.

Nedir peki Google AMP ‘yi bu kadar önemli kılan?

Google AMP Neden Önemli?

Google için en önemli iş kullanıcı deneyimini en iyiye çıkarmaktır. Kısacası arama yapan internet kullanıcılarına onlara en iyi deneyimi yaşatacak olan web sitelerini sunmaktır. Haliyle “hız” konusu kullanıcı deneyimi açısından önemli olduğu için Google için de önemli bir meseledir. AMP kullanıldığında mobil site çok daha hızlı bir deneyim fırsatı sunmaktadır.

Site hızının önemi ve site hızının nasıl ölçüldüğü ile ilgili merak ettikleriniz için bkz: /web-site-hizi-nasil-olculur/

AMP avantajları:

  • AMP sayesinde ziyaretçileriniz mobil sayfalarınıza hızlı erişim sağlarlar.
  • Temel tasarım ilkelerine uygun bir görünümde ve ön planda okunabilirlik olan zengin içerik sunar.
  • AMP site hızını etkileyen Css ve Js kullanımını sınırlayarak hız deneyimini maksimuma çıkarmayı hedefler.
  • AMP sayesinde veri işaretleyiciyi etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfalarınızın arama sonuçlarında detaylı bir şekilde sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Hız önemli bir SEO kriteri olmakla birlikte zamanla AMP arama motoru optimizasyonu için de olmazsa olmaz bir uygulama haline gelecektir. Bu nedenle AMP ‘yi şimdiden kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.

AMP dezavantajları

  • Google AMP ‘nin dezavantajı ise getirdiği kısıtlamalardır.
  • Pop uplar çalışmaz. Bunun yanı sıra canlı destek, iletişim formu gibi js dosyalarını AMP versiyonunda çalıştıramazsınız.

Ancak hız artışı için bu kısıtlamalar gereklidir diyebiliriz.

google amp nedir

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nasıl Oluşturulur?

WordPress kullanıyorsanız sitenizi Google AMP ‘ye uyarlamanız eklentilerle son derece kolay olacaktır. AMP eklentisini panelden etkinleştirip, tüm sayfalarınız için AMP versiyonlarının yani hızlandırılmış mobil sayfaların oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayfalar oluştuktan sonra bir sayfanın AMP versiyonuna ulaşmak için de url’nin sonuna /amp yazmalısınız. Burada tasarımınızı kontrol edip wordpress’in sunduğu Custom AMP, AMP for WP gibi eklentilerle gerekli özelleştirmelerinizi yapmanız da mümkündür.

Ayrıca projenize başlamadan önce AMP’nin kendi web sitesini https://www.ampproject.org/ bu linkten ziyaret edebilirsiniz ve buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

AMP konusunda profesyonel hizmet için bizden teklif alabilir, danışmanlık ya da yazılımsal optimizasyon hizmetlerimiz ile tanışabilirsiniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir