Sosyal Medya

Twitter İpuçları : 10 Adımda Twitter’da Etkili Olma Rehberi

Twitter ipuçları sizlere twitter’da kitlenizle daha etkili bir iletişim sağlayacak, Twitter’daki etkinliğinizi ve kitlenizi önemli ölçüde yükseltecektir.  Her sosyal medyanın stratejileri benzerlikleri olmakla beraber birçok farklılıklar içerir. Bu nedenle her sosyal medya platformu için farklı stratejiler öğrenip uygulamak dijital medyadaki varlığınızın güçlenmesi için etkili olacaktır. Diğer sosyal medyalardan “az kelime ile çok şey anlatma” özelliği ile ayrılan ve gündemler üzerinden ilerleyen Twitter’ı daha etkili kullanmak istiyor, Twitter ipuçları neler merak ediyorsanız sizi yazımızın devamına alalım.

Twitter İpuçları 1: Ne Paylaşmalı?

1. Hedef kitlenizi doğru belirleyin

Hedef kitleyi belirlemek tüm sosyal medya mecralarında önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sosyal medya reklamlarını planlarken hedef kitlenin doğru belirlenmiş olması hem cebiniz için hem de etkili bir sonuç alabilmeniz için çok önemli bir kriterdir. Twitter’da hedef kitle ve takipçi kitlenizi incelemek için https://analytics.twitter.com/about sayfasına gidin. Bu bölümde takipçilerinizin ilgi alanlarını, davranışlarını vs. görebilirsiniz. En popüler tweetlerinizi inceleyebilirsiniz. En çok görüntüleme alan gönderilerinizi inceleyebilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz nelerden hoşlanıyor daha iyi analiz edebilirsiniz.

2. Trend Topic üzerinden trendleri ve gündemi yakalayın

İnsanlar en çok neyden bahsediyor? Kim hangi hashtagleri kullanarak tweet atmış? Kitleler ile etkili bir iletişim sağlamak istiyorsanız bunları biliyor ve sizler de bu konularda paylaşımlar yapıyor olmalısınız. Unutmayın ilgiyi üzerinize çekebilmeniz için kitlelerin ilgilendiği konulara yönelmelisiniz. Tabii ki bu noktada seçici de davranmanız gerekebilir. İtibarınızı zedeleyecek ve özellikle de kurumsal bir marka hesabı yönetiyorsanız sektörünüz ile tamamen ilgisiz konulardan bahsetmek absürt olabilir. Örneğin bir teknoloji firmasının son dakika atılan bir golden bahsetmesi garip karşılanabilir. Ancak sektörünüz ya da markanız ile dolaylı da olsa bir noktada bağlantı kurabileceğiniz bir konu bulabilirsiniz.

3. Marka hesabınız üzerinden siyasi gündeme katılmayın

Siyaset konuları özellikle de son dönemlerde ülkemiz için bir hayli hassas. Bizim tavsiyemiz siyasi tartışmalara katılmamanız ya da yandaş bir tavırdan uzak durmanızdır. Aksi taktirde bazı takipçilerinizi kaybetmeniz büyük bir olasılık olarak karşınıza çıkacaktır.

Twitter İpuçları 2: Nasıl Paylaşmalı?

4. Hashtag kullanımına dikkat edin

Hashtag kullanmak diğer kitlelere ulaşmanın güzel bir yoludur. Özellikle gündem ve trend topic üzerinden konular ile ilgili kullanılan hashtagleri tespit edebilirsiniz. Ancak hashtag kullanırken abartıya kaçmamaya özen gösterin. Çünkü hashtag kullanmak etkileşimi arttırırken, fazla hashtag ise etkileşimi düşüren bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Bizim tavsiyemiz ise en fazla 2 adet hashtag kullanmanızdır. Ne demişler: “Herşeyin fazlası zarar”.

5. Tweetleriniz kısa ve öz olsun

Twitter’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği az kelime ile çok şey anlatmak demiştik.  Twitter her ne kadar 140 karakter sınırını 280’e çıkardıysa da hala kısa tweetler daha çok dikkat çekiyor. Kitleler kısa ve akılda kalan tweetleri daha çok tercih ediyor. Bu nedenle 140 limitine devam etmenizde fayda var, bizden söylemesi.

6. Takipçilerinize karşı davetkar olun

Takipçilerinizin tweetleriniz ile etkileşime girebilmesi için sadece fikirlerinizi paylaşmanız yeterli değildir. Onlara sorular sorun, anketler yapın. Örneğin insanların sıklıkla ikilemde kaldığı bir konuyu bir anket ile öne sürerek bir tartışma başlatabilirsiniz. Buna en iyi örnek geçtiğimiz günlerde Vedat Milor’un twitter’da yaptığı “Menemen soğanlı mı olur soğansız mı” anketinin ses getirmiş olmasıdır. Elbette ünlü kişilerin paylaşımları kadar gündeme oturmak mümkün değil. Ancak ilginç anketler yapmak kitlenizin ve diğer kullanıcıların katılımını sağlamanın en etkili yollarından biridir.

7. Takipçilerinizi mini yarışmalarla harekete geçirin ve onlara ödüller sunun.

Mini yarışmalar, küçük hediyeler, kampanyalar insanların çoğunlukla ilgisini çekmektedir. Çekilişler düzenleyip kazananlar için güzel hediyeler ya da markanızla ilgili kampanyalar sunabilirsiniz. Tweetlerinize katılımı ve yeni kitleler çekmeyi bu tarz etkinliklerle sağlamayı deneyin.

Twitter İpuçları 3 :  Ne Zaman ve Hangi Sıklıkta Tweet Atılmalı?

8. Tweet sıklığınızı doğru belirleyin

Hashtag kullanımında olduğu gibi tweet atma sıklığınız da hem önemli hem de aşırısı zararlıdır. Her gün, hatta mümkünse günde 2 – 3 kere tweet atmaya ve tweetlerinizin aşırı ilgisiz olmamasına özen gösterin.

9. Zaman planlaması her zaman önemlidir

Tweet atacağınız saatleri doğru seçmek daha çok kullanıcıya ulaşmak için önemli bir kriterdir. Araştırmalara göre twitter hafta içi hafta sonuna göre daha fazla ziyaret edilen bir platform. Ayrıca altın saatler olarak da adlandırabileceğimiz en etkin saatler 13:00 – 15:00 ve 18:00 – 20:30 şeklindedir. Bu saatler öğle tatili ve iş çıkışlarına denk geliyor. Büyük bir çoğunluk olarak çalışanlar genellikle bu saatlerde Twitter’ı daha fazla ziyaret ediyor.

Twitter İpuçları Bonus : Tweet Attım Bitti mi?

10. Her daim etkileşimde olun

Hashtagleri, gündemi takip ettiniz. Güzel paylaşımlar ile kitlenize seslendiniz. Peki twitterde yapabilecekleriniz burada bitti mi dersiniz? Cevabımız tabii ki de “hayır”. Twitter ipuçları içerisinde belki de en önemlisi etkileşimi hiç bırakmamaktır. Tweetlerinize gelen cevaplar, retweetler, mesajlar her an takip edilmeli, gerekli cevaplar verilmeli ve kitle ile etkileşime devam edilmelidir. Ayrıca ilginizi çeken, kendi tweetlerinizle ya da sektörünüzle ilgili olan diğer hesapların tweetlerini takip ederek beğeni, retweet ve yorum gibi etkileşimlere de girerek profilinizi görünür kılmaya özen gösterin. Bu görünürlük size yeni takipçi olarak geri dönecektir.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir