Tasarım

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri Kapsar?

Kurumsal kimlik tasarımı logo, kurumsal slogan, kartvizit, broşür, antetli kâğıt, katalog gibi firmanızın tüm görsel yüzünü oluşturan reklam ve grafik tasarımı çalışmalarıdır.

Tasarım serüvenine renkler belirlenerek logo ile başlanır, daha sonra tüm tanıtım araçlarına logo ve sloganlar giydirilir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Öğeleri

Öğeler isteğe ve ihtiyaca göre arttırılabilir ya da azaltılabilir. Logo, kurumsal renk ve yazı tipi olmazsa olmaz öğeler iken, tüm bunların uygulandığı materyaller ihtiyaca göre belirlenerek oluşturulur.

  1. Kurumsal renkler ve yazı tipi
  2. Logo ve slogan
  3. Kurumsal kimlik kitapçığı / kılavuzu
  4. Kartvizit
  5. Antetli kağıt, zarf, cd, bloknot, dosya ve klasör gibi araçlar
  6. Muhasebe dökümanları
  7. Diğer tüm tanıtım materyalleri

Tanıtım ve promosyon ürünleri için yapılan kurumsal kimlik tasarımı çalışmaları, kalem, not defteri, bardak, bardak altlığı, kalemlik, mouse pad gibi firma tercihlerine bağlı ürünlere yapılan baskı ve tasarım çalışmalarını içerir. Bu tasarımlarda marka ünvanı, logosu, sloganı mutlaka bulunmalıdır.

Bu tür ürünlerin gerek müşterilere, gerek çözüm ortaklarına ve tanıdıklara dağıtılması, marka bilinirliğini artırmaya katkı sağlar. 

Nelere Dikkat Etmeli?

Kurumsal kimlik tasarımı öğeleri arasında mutlaka yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirme içeren bir kitapçık bulunmalıdır. Bu kitapçık kullandığınız fontlar, logonun hangi şekillerde kullanılacağı, logoda bulunan yazı ile şeklin birbirine oranlarına varıncaya kadar ayrıntılı bilgi içermelidir. Kitapçık sayesinde kalıcı bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olmanız mümkündür. Bir firma ile kurumsal kimlik tasarımı anlaşması yaparsanız proje sonunda kurumsal kimlik kitapçığını mutlaka isteyiniz. 

Kurumsal Kimlik Neden Önemli?

Kurumsal kimlik bir markanın görsel imajını oluşturur. Bir anlamda prestij öğesidir de diyebiliriz. Bu nedenle profesyonelce hazırlanmalıdır. Markayı en iyi şekilde temsil etmeli ve markayla özdeşleşmelidir. En önemlisi de özgün olmalı ve rakiplerinden ayırt edici özellikleri ile hafızalarda iz bırakmalıdır. Bir çok insan markaları logoları ve kurumsal kimliği ile hatırlanmaktadır. Bunun sebebi görsel hafızanın daha fazla etkin olmasıdır. Ancak tasarımlarda özellikle de logoda özgünlük ilkesi ihlal edilmişse hafızalarda yer etmeniz mümkün olmayacaktır. 

Kurumsal kimlik tasarımınızı profesyonellere bırakın, markalaşma yolunda attığınız adımlar güçlü ve sağlam olsun.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir