Web Sitesi Mark Bilişim ve Web Tasarım

Kurumsal Kimlik Tasarımı Neleri Kapsar? Kurumsal Kimlik Öğeleri

Kurumsal kimlik tasarımı logo, kurumsal slogan, kartvizit, broşür, antetli kâğıt, katalog gibi firmanızın tüm görsel yüzünü oluşturan reklam ve grafik tasarımı çalışmalarıdır. Kurumsal kimlik tasarlama serüvenine renkler belirlenerek logo ile başlanır, daha sonra tüm tanıtım araçlarına logo tasarımı ve sloganlar giydirilir.

kurumsal kimlik tasarımı öğeleri

Kurumsal Kimlik Tasarımı Öğeleri

  1. Kurumsal renkler ve yazı tipi
  2. Logo ve slogan
  3. Kurumsal kimlik kitapçığı / kılavuzu
  4. Kartvizit
  5. Antetli kağıt, zarf, cd, bloknot, dosya ve klasör gibi araçlar
  6. Muhasebe dökümanları
  7. Diğer tüm tanıtım materyalleri
kurumsal kimlik tasarımı örneği
(Görseldeki tasarım tamamen örnek amaçlı olup, marka kurumsal kimliğimiz ile ilişkili değildir.)
Tüm bu kurumsal kimlik öğeleri isteğe ve ihtiyaca göre artırılabilir ya da azaltılabilir. Tanıtım ve promosyon ürünleri için yapılan kurumsal kimlik tasarımı çalışmaları, kalem, not defteri, bardak, bardak altlığı, kalemlik, mouse pad gibi firma tercihlerine bağlı ürünlere yapılan baskı ve tasarım çalışmalarını içerir. Bu tasarımlarda marka ünvanı, logosu, sloganı mutlaka bulunmalıdır. Bu tür ürünlerin gerek müşterilere, gerek çözüm ortaklarına ve tanıdıklara dağıtılması, marka bilinirliğini artırmaya katkı sağlar.
Kurumsal kimlik tasarımı öğeleri arasında mutlaka yapılan çalışmalar ile ilgili bilgilendirme içeren bir kitapçık bulunmalıdır. Bu kitapçık kullandığınız fontlar, logonun hangi şekillerde kullanılacağı, logoda bulunan yazı ile şekilin birbirine oranlarına varıncaya kadar ayrıntılı bilgi içermelidir. Kitapçık sayesinde kalıcı bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olmanız mümkündür. Bir firma ile kurumsal kimlik tasarımı anlaşması yaparsanız proje sonunda kurumsal kimlik kitapçığını mutlaka isteyiniz.
Kurumsal kimlik bir markanın görsel imajını oluşturur. Bir anlamda prestij öğesidir de diyebiliriz. Bu nedenle profesyonelce hazırlanmalıdır. Markayı en iyi şekilde temsil etmeli ve markayla özdeşleşmelidir. En önemlisi de özgün olmalı ve rakiplerinden ayırt edici özellikleri ile hafızalarda iz bırakmalıdır. Bir çok insan markaları logoları ve kurumsal kimliği ile hatırlamaktadır. Bunun sebebi görsel hafızanın daha fazla etkin olmasıdır. Ancak tasarımlarda özellikle de logoda özgünlük ilkesi ihlal edilmişse hafızalarda yer etmeniz mümkün olmayacaktır.
Kurumsal kimlik tasarımınızı profesyonellere bırakın, markalaşma yolunda attığınız adımlar güçlü ve sağlam olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir