SEO

SEO Fiyatları 2021

SEO fiyatları konusu birçok kişi tarafından merak edilen bir konu. Çünkü Googleda görünür olmak, Googleda üst sıralara çıkmak pazarlama stratejileri açısından oldukça önemli. Bu durum artık günümüz için oldukça önemli bir konu. Biz de bu yazımızda;

  • SEO fiyatları neye göre belirleniyor?
  • 2021 yılı SEO fiyatları nasıl değişti?

gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle SEO fiyatları hakkında iyi bir değerlendirme için SEO hizmeti neleri kapsıyor bir görelim.

SEO çalışmalarının içeriği ile ilgili daha fazla bilgi için Blog sayfalarımızda bulunan diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

SEO Hizmeti Kapsamında Neler Olmalı?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) hizmeti sadece raporlamadan ibaret değildir ve olmamalıdır. Kısacası SEO Uzmanı sizi sadece web sitenizde yapılması gereken optimizasyon çalışmaları hakkında bilgilendirmekle kalmamalıdır. Bununla birlikte yapılması gerekenleri web site üzerinde uygulamalıdır. Bu nedenle SEO Uzmanı aynı zamanda iyi bir yazılım bilgisine sahip olmalıdır.

SEO hizmeti;

  • yazılımsal tüm optimizasyonlar
  • içerik önerileri ve ek ücret dahilinde düzenli olarak eklenen SEO uyumlu içerikler
  • rakip analizi
  • link analizi
  • hız analizi
  • yerel SEO
  • ürün bazlı SEO
  • anahtar kelime çalışmaları

ve benzeri kapsamlı birçok hizmeti içermelidir.

Yapılan analizlerin sonucunda uygulanması gereken tüm iç ve dış seo çalışmaları SEO uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Birçok SEO firması web sitenize yapılması gereken çalışmaları sizlere raporlar halinde sunmaktadır. Sizin bu optimizasyonları “tek başınıza” yapmanızı veya fazladan ücret ödeyerek yazılımcı desteği almanızı gerektirir.

Eğer yazılım bilgisine sahip değilseniz veya bir yazılımcınız yoksa gerekli optimizasyonların tamamını uygulamanız mümkün olmayacaktır.

EN ÖNEMLİ KURAL: SEO hizmeti yalnızca raporlamadan ibaret olmamalıdır!

SEO uzmanı gerekli yazılım bilgisine sahip olmalı ve çalışma yapacağı web sitesindeki gerekli optimizasyonları yapıp müşteriye sunmalıdır. Aksi taktirde sadece raporlama için para öder, optimizasyon çalışmaları için ayrıca yazılımcıya ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bununla birlikte bazı SEO firmaları ise fiyatlarına çalışmaları dahil etmemekte sadece raporlama için olan seo fiyatları ile karşınıza çıkmaktadır. Her bir çalışma için sizden ayrıca seo ücreti talep etmektedir.

Bir SEO uzmanı ile anlaşırken bu konulara dikkat etmenizde, bütçeniz açısından fayda var diyebiliriz.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

SEO fiyatları yapılacak SEO çalışmalarının kapsamına göre belirleniyor.

Her web sitesinin SEO ihtiyaçları aynı oranda değildir. Bu nedenle yapılacak çalışmaların içeriği SEO fiyatlarını belirlerken önem kazanmaktadır.

Bazı firmalar SEO paketleri başlığı altında size çeşitli opsiyonlar sunarlar. Bu paketlerde anahtar kelime sayısı, teknik desteğin kapsamı gibi birçok konuda sınırlandırmalara göre farklı fiyatlar belirlenmiştir. Ancak SEO konusunda böyle bir sınırlandırma yapmayı doğru bulmuyoruz. Uygulanması gereken tüm SEO kriterleri herhangi bir sınırlandırma olmaksızın uygulanmalıdır. Bu uygulamalar da her web sitesinde farklı olacaktır.

Web sitesini analiz etmeden SEO fiyatı belirlemek uygun ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Size önerimiz SEO uzmanı ile anlaşmadan önce web sitenizi analiz etmesini ve sonrasında fiyat vermesini talep etmenizdir. Yapılabilecek çalışmaların gerçekçiliğini kontrol etmek için birden fazla firma ile iletişime geçerek her firmanın siteniz üzerinde yapılacak çalışmaları size detaylı olarak açıklamasını karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma sonucunda hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun kişi ya da kurum ile anlaşacağınıza eminiz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir