Web Sitesi

Web Tabanlı Yazılımlar Masaüstü Yazılımların Önüne Geçti!

Web tabanlı yazılımlar masaüstü yazılımların yerini almaya başladı. Bunun en önemli sebebi internet çağında olmamızdır. Bununla birlikte kullandığımız programlara her cihazdan ve her lokasyondan ulaşabilme ihtiyacı duymamızdır.

İş dünyasında mesafe zorluklarını aşmamıza yardımcı olan internet kullandığımız programları da etkiledi. Özellikle de her an her yerde kullanılabilir olması nedeniyle mobil uygulama yazılımları şirketler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

Masaüstü yazılımlar yerine web tabanlı yazılımlar tercih etmemizin birçok nedeni var. Bunlara bir göz atalım. Neden web tabanlı yazılım tercih ediyoruz?

Web Tabanlı Yazılımlar Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

Masaüstü yazılımlarda yapıln her değişiklik ilgili cihazda sınırlı kalmakta ve farklı yerlerden ya da farklı kişilerin cihazlarından erişim mümkün olmamaktadır. Ancak web tabanlı yazılımlara yüklü olan her cihazdan erişmek, güncellemeleri takip etmek mümkündür. Dahası web tabanlı yazılımlara çoklu erişim sağlanabilmektedir. Bunun da avantajı ekip çalışmasına uygun bir çalışma alanı sunmasıdır.

Günümüzde iş modelleri de şekil değiştirmiştir. Artık bireysel çalışmaların yerini ekip çalışması almıştır. Masaüstü yazılımlarda ekip çalışması yapmak çok daha zordur. Her yerde erişilebilirliği ve çoklu çalışma ortamını sunan yazılımlar ancak web tabanlı olanlardır. Bu nedenle özellikle kurumsal şirketler tarafından artık web tabanlı programlar daha çok tercih edilmektedir. Üstelik yöneticilerin bu programlar üzerinde yapılan işleri takip etmesi de kolaylaşmaktadır. Yönetim ve ekip çalışması için en uygun modeli web tabanlı programlar sunmaktadır.

Web tabanlı yazılımların tercih edilmesinin bir başka sebebi ise güvenlik duvarının daha iyi programlanabilmesidir. İyi programlanan bir web tabanlı yazılım masaüstü yazılımdan çok daha güvenlidir.

Ayrıca web yazılımlar daha verimli çalışmakta ve daha hızlı sonuçlar alınmaktadır. Daha iyi analiz edilebilir bir ortam sunan web tabanlı yazılımlar yönetim açısından da daha etkilidir.

Masaüstü yazılımların devrinin kapanmasının bir başka sebebi ise kurumların artık daha şeffaf iş politikası izlemeleridir. Kurumlar işlerini insanlarla paylaşmak istemekte, reklam ve tanıtım faaliyetlerini yaptıkları işlerin kalitesi üzerinden de yürütmeye yönelmektedir. Reklam ve tanıtım açısından lokal yazılımların bir değeri yoktur. Ancak web tabanlı yazılımlar başarılı bir SEO (optimizasyon) çalışması yapıldığı taktirde görünür olur ve reklam stratejilerinin önemli bir parçasını oluşturabilir.

Kısaca özetleyecek olursak;

Web tabanlı programların avantajları

  • Her cihazdan erişebilirsiniz.
  • Web yazılımlara çoklu erişim sağlayabilirsiniz.
  • Bu yönüyle ekip çalışmasına daha uygundur.
  • Daha verimli ve hızlı çalışırsınız.
  • Dijitalde görünür olmak için web tabanlı programları kullanabilirsiniz.
  • Bulut sistemleri sayesinde verilerin kaybolma ihtimali ortadan kalkar, bu yönüyle daha güvenilirdir.

İnternet teknolojisinin her yönünden faydalanmak varken hala yalnızca lokal programlar ile projeleri yürütmek sizi yavaşlatacaktır. Araştırdığınızda Microsoft, Amazon gibi tüm büyük şirketlerin lokal programlamaya değil web tabanlı programlamaya ağırlık verdiğini göreceksiniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir