Tasarım

Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Logo tasarımı nasıl olmalıdır konusuna değinmeden önce logonun tanımını yapalım. Bir firmanın bir markanın veya ürünün vizyon ve misyon anlayışı içerisinde özel olarak tasarlanan markayı temsil eden özgün çizimlere logo diyoruz. Logo tasarımları şirketlerin marka yüzüdür, bu yüzden markalaşma sürecinde logo tasarımları önemli rol oynarlar.

Kaliteli bir logo temsil edilen firmanın uzun yıllar akılda kalmasını sağlar. Marka ismi ve kaliteli bir tasarımla oluşturulan logo uyum içerisinde olmalıdır ki, firmayı ya da markayı iyi bir şekilde temsil etsin.

Kaliteli Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir logo şirketin misyon ve vizyon anlayışına uygun olarak tasarlanmalıdır. Tasarlanan logo mümkün olduğunca sade ve net olmalıdır ki müşteriler tarafından görüldüğünde akıllarına ilk olarak marka gelsin. Çünkü logo tasarımı bir şirketin ya da bir markanın yüzü gibidir.

Logo tasarlanırken mümkün olduğunca sadelikten ve netlikten uzaklaşmamak gerekir. Ayrıca göz yormayan ve kafa karıştırmayan bir logo daha etkileyici olacaktır. Bu nedenle de tasarım sürecinde çok renkli tasarımlardan uzak durmak gerekiyor. Çünkü fazla renk hem gözü yoracaktır hem de algıda karışıklığa neden olacaktır. Çok karmaşık ve rengarenk bir logonun akılda kalması zorlaşacaktır. İdeal renk aralığı 2-3 renktir.

Logo tasarlanırken boyutlarına da dikkat edilmelidir. Her boyutta iyi görünmelidir. Bu nedenle de vektörel olarak hazırlanması gerekir.

Bir logo tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri tasarlanan logonun markaya özgün olmasıdır. Özgünlük bir markayı rakiplerinden ayıran unsurdur.

Kısaca toparlayacak olursak logo tasarımına başlamadan önce şunları bilmenizde fayda var:

Profesyonel Logo Özellikleri

  • Sade, net ve anlaşılır bir tasarım olmalı
  • Markanın karakteri ile uyumlu olmalı, markayı doğru yansıtmalı
  • Maksimum 2 – 3 renk kullanılmalı
  • Vektörel olarak hazırlanmalı
  • Özgün olmalı
  • Simetri kurallarına dikkat edilmeli

Tüm bu önemli noktaları dikkate alarak tasarım sürecine başlanmalıdır. Tasarım yaratıcılığı ve farklı düşünmeyi gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte zihninizi tamamen yapacağınız tasarıma odaklamalı ve işe o şekilde başlamalısınız. Sektörel analizi yapıp, renklerin önemini değerlendirip, markanın nasıl bir kimliğe sahip olması gerektiğine karar verdikten sonra rastgele çizimlerle en doğru olan vurguları yakalayacak ve aranan o logoyu zihninizde tasarlayıp çizmeye başlayacaksınız.

Grafik tasarımcılar çok iyi bilir; işin en zor kısmı başlamaktır. Doğru şekilde başladığınızda gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir