Sosyal Medya

İnstagramda Takipçi Artırmanın 8 Altın Kuralı

Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk mecralardan birisi şüphesiz Instagram! Kullanıcı kitlesi oldukça kompleks diyebiliriz. İnstagramda takipçi arttırmak bu nedenle önemli bir mesele.

En küçüğünden büyüğüne, gencinden yaşlısına, iş adamından öğrencisine, fenomenler, ünlüler ve daha fazlası, anlayacağınız herkes burada.

Her sosyal medyada olduğu gibi instagramda takipçi artırmak da etkileşimi güçlendirmek için önemli. En popüler sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram, kullanıcı sayısı ve etkileşim verilerine göre pazarlama stratejileri açısından göz ardı edilemeyecek bir mecra haline geldi. Haliyle bu durum da İnstagram’ın markalaşma sürecinde etkin olarak kullanılması gereken bir sosyal medya olduğu gerçeğini beraberinde getirdi.

  • Peki ya Instagram’da markamızı nasıl yönetiriz?
  • Hangi stratejileri uygulamalıyız?
  • Nelerden uzak durmalıyız ve takipçi sayımızı artırmak için neler yapmalıyız?

İnstagramda Organik Takipçi Kazanmanın Yolları

Öncelikle şunu söylemeliyiz, dijital medya içerisinde yer edinmek, bunu geliştirip geniş kitlelere ulaşmak ve tatmin edici sonuçlar elde etmek uzun ve zorlu bir süreçtir. Doğru planlama, doğru strateji ve sabır gerektirir.

Eğer “bir anda çok sayıda takipçimiz olsun istiyorum” diyorsanız, şimdiden söyleyelim: Yanlış yoldasınız. Muhtemelen de ufak bütçeler ayırarak instagramda takipçi satın alma gibi bir riske de gireceksiniz. Bildim değil mi :)

O zaman ilk kuralımızı açıklayalım:

1. Instagramda Takipçi Satın Alma İşleminden Uzak Durun

Birçok kişi bu hataya düşerek takipçi satın alıyor ve etkileşim kurabileceği kişi sayısını bu şekilde artırmanın başarıya ulaşacağını sanıyor. Ancak takipçi satın almak size yarardan çok zarar getirecektir. Takipçileriniz ulaşmak isteyeceğiniz bir kitle olmayacak, hedeflerinizi gerçekleştiremeyecek, üstelik markanızı zedeleyecek kalitesiz bir kitleye sahip olacaksınız.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bir de bu yazımıza göz atın: https://websitesimark.com/instagram-profili-icin-takipci-satin-almak-hesabiniza-zarar-verir

2. Stories Aracını Mutlaka Kullanın

Önceleri bir snapchat özelliği olan anlık hikaye paylaşımları uzun bir süredir instagramda da kullanılıyor. İnstagram stories özelliğini en çok kullanan dördüncü ülke olmamız da bu özelliği kullanarak etki alanımızı genişletebileceğimiz anlamına geliyor. Anlık hikayeler paylaşmaktan çekinmeyin. Bu bir ürün tanıtımı da olabilir, iletmek istediğiniz bir mesaj da.

instagram stories

3. Hashtag Kullanımına Dikkat Edin

Hashtagler başına # işaretini getirdiğimiz etiketlerdir. Paylaştığınız içeriğin ne ile ilgili olduğunu söylemenin bir yoludur. En sık yapılan hatalardan biri instagramda takipçi artırmak için gereksiz hashtag kullanımıdır. Sırf çok fazla kullanılıyor diye alakasız bir sürü hashtag kullanmak size en fazla o anlık 10 – 15 takipçi kazandırır. Ancak emin olun ki bu takipçiler gelip geçicidir. Bunun yerine sizinle ve paylaşımlarınızla gerçekten ilgilenen kişilerin sizi takip etmesi daha verimlidir. Bu nedenle yaptığınız paylaşımlarla ilgili hashtag kullanın ve bu sayı ortalama 5 – 6 tane olsun. Her şeyin fazlası zarar diye boşuna dememişler değil mi?

BONUS İPUCU: Çok yoğun kullanılan hashtagler kullanmaktan çekinin. 1 milyon ve üzeri kişi tarafından kullanılmış bir hashtagi kullandığınızda 1 milyon paylaşım içerisinde kaybolup gitme ihtimaliniz yüksektir. Azı karar çoğu zarar!

4. İnstagram Üzerinden Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızda da Paylaşımlar Yapın

Sosyal medyanın gücünü yadsıyamayız. Dolayısıyla sosyal ağlarımızı birbirine bağlayarak etki alanını genişletmek mantıklı olacaktır. Örneğin yaptığımız bir paylaşımı instagram üzerinden facebook  ya da twitter hesabımızda da paylaştığımızda instagramda olmayıp diğer hesaplarımızda var olan kullanıcılara da erişip, instagramdan da bizi takip etmesini sağlayabiliriz. Bu strateji İnstagramda takipçi sayımızı artıracaktır.

5. Paylaşımlar için Strateji Geliştirin, Planlar Oluşturun

Her işte olduğu gibi sosyal medyada da planlama çok önemlidir. Aynı zamanda da en zor süreçlerden birisidir. Ancak bir strateji geliştirip planlama yaptığınızda gerisinin ne kadar kolay ve keyifli bir şekilde ilerleyeceğini göreceksiniz. Elinize bir kağıt kalem alın ve şunları yazın:

  • Bu profili takip edenler kimler olmalı, kimlere hitap etmeliyim?
  • Hitap edeceğim kitle nelerden hoşlanır? Hangi paylaşımlarla ilgisini çekebilirim?
  • Ben kimim, neyi temsil ediyorum? Hangi yönümle öne çıkmalıyım?
  • İletmek istediğim mesajlar neler olmalı?

Bu sorular çoğaltılabilir elbette. Bu soruları cevapladığınızda planlarınız da yavaş yavaş oluşacaktır. Ardından hangi sıklıkla paylaşım yapacağınızı belirlersiniz. Bu planlar doğrultusunda içerik takviminizi oluşturduktan sonra da yapacağınız tek şey planları uygulamak. Bunun için de instagram ve diğer sosyal medyalar için planlayıcı araçları kullanabilirsiniz. Bunların bazıları ücretli, ancak gerçekten zamandan tasarruf etmenizi ve planlı bir şekilde paylaşım yapabilmenizi sağlıyor.

6. İnstagramda Karşılıklı Etkileşim Önemli

İnstagramda takipçi edinmekle kalmayın, takipçileriniz ile iletişim kurun. Onların yorumlarına ve mesajlarına cevaplar yazmayı sakın unutmayın. Takipçiler sizin onlarla irtibat kurmasından hoşlanacaktır ve bu etkileşimi de artıracaktır. Ayrıca bu iletişimin samimiyetsiz olmamasına özen gösterin. Takipçileriniz kendini sizin topluluğunuzun bir parçası hissetmeli.

7. Takipçilerinizi Analiz Edin

İnstagramda takipçi sayınız çok fazla, ancak sizinle hiç bir etkileşime girmiyor olabilir. Amaç sadece takipçi artırmak olmamalı. Sizinle etkileşime girmeyen, paylaşımlarınızı takip etmeyen, beğenmeyen, yorum göndermeyen takipçiler dükkanınızın önünden yürüyüp geçip giden insanlar gibidir. Size bir faydası olmaz. Onları profilinize paylaşımlarınıza ve hatta web sitenize çekebiliyor olmalısınız.

Peki bunu nasıl yapacaksınız?

  • İstatistiklerinize göz atın: Kaç kişi sayfanıza girmiş, profilinizde gezinmiş, paylaşımlarınızı beğenmiş? Eğer takipçi sayınıza göre etkileşim oranınız az ise kitlenizin ilgisini çekemiyor olabilirsiniz.
  • Kitlenizi iyi tanıyın, onların ilgisini nasıl çekerim diye düşünün: Bunun için aynı sektörde olduğunuz rakip firmalarınızın (gerçekten etkileşim oranı yüksek olanları tabi) hesaplarını incelemenizi öneririz. Nası paylaşımlar yapıyorlar ve hangi paylaşımları daha çok beğeniliyor incelediğinizde eminiz ki kendi hesaplarınız için faydalı bilgilere ulaşabileceksiniz.
  • Takipçilerinizin nabzını yoklayın: Sorular sorun, anketler yapın. Sayfanızla etkileşime sokabileceğine inandığınız konular hakkında onların fikirlerini alın. Takipçilerinize onların görüşlerini önemsediğinizi hissettirin.

8. Mizah Kullanmaktan Geri Durmayın

Belki bu seçenek bir çok firmanın tercih etmediği ya da aklına gelmediği bir stratejidir. Ancak millet olarak mizahı çok seviyoruz. En kritik zamanlarda bile mizahı elimizden bırakmıyoruz. Belki çok ciddi bir şirket olabilirsiniz. Bu mizahı kullanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Ara sıra paylaşımlarınızda mizahi yaklaşımlarda bulunabilir, kullanıcıları gülümseterek sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Her şey gibi bu da dozunda olmalı tabii ki.

Bu dev mecrada güzel bir yer edinmek sizin elinizde. Sadece her başarılı işte olduğu gibi sabırlı, istikrarlı ve düzenli bir çalışma gerekli.

Merak ettikleriniz için bize yazmaktan, soru sormaktan çekinmeyin. Ayrıca fikir ve önerilerinizi de yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir