Sosyal Medya

İnstagram Profili İçin Takipçi Satın Almak Hesabınıza Zarar Verir

Instagram takipçilerim 10K olsun istiyorum!

Hepsiyle etkileşime geçmeliyim!

Gerçekten bu kadar basit mi? Satın aldığınız takipçilerle gerçekçi bir etkileşim sizce ne kadar mümkün?

Peki etkileşim kurabileceğiniz kitleye ulaşmak için stratejik planlama yerine kısa yoldan çözümler bulmak ne kadar doğru?

Kulağa bir anda 10 bin 20 bin takipçiye sahip olmak hoş geliyor elbette. Üstelik bütçesi de reklam vermeye oranla daha uygun. Ancak amacınızı hiçbir zaman unutmayın.

Önce kendinize şu soruları sorun:

 • Bu hesabı ne için kullanıyorum?
 • Instagram üzerinden hangi kitlelere ulaşmalıyım?
 • İtibarlı bir duruş sergilemek için ne yapabilirim?

İnstagram profili için takipçi satın almak neden zararlı?

İnstagram profili için takipçi satın almak neden zararlı sorusunu yukarıda sorduğumuz sorulara verilebilecek örnek cevaplar üzerinden değerlendirmeden önce güvenlik meselesini ele alalım.

Takipçi satın almak için hangi bilgileri paylaşıyorsunuz? Satın alım yaptığınız kişi/kurum ne kadar güvenilir? Siz de diğerleri gibi farkında olmadan birilerini takip etmiş, hiç hayatınızda görmediğiniz fotoğrafları beğenmiş olduğunuzu fark etmişsinizdir mutlaka.

İşte kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma diye boşuna dememişler. Diyorsanız alan razı satan razı. Buyrun devam edin bakalım.

Bir de biraz önceki sorular üzerinden gidelim bakalım, sizi ikna edebilecek miyim?

Genel olarak bir marka için İnstagram hesabı açmak, marka bilinirliğini artırmak, kitlelerle etkileşim içerisinde olmaktır. Eğer bir mağaza ya da ürün satışı gerçekleştiren bir hesap ise o halde öncelikle amaç kullanıcıları satın almaya teşvik etmek olacaktır.

Peki tamamı kendi isteği dışında sizi botlar aracılığıyla takip etmesi sağlanmış kişilerin sizden ürün satın alma ihtimalinin düşük olduğunu biliyor muydunuz?

Ya da siz marka bilinirliği artırmaya çalışırken markanızın doğal değil, takipçi satın alımı ile bu kadar çok kitleye ulaşması konusunda bir bilinirlik olması hoşunuza gider miydi?

Bir de kitlelerin özellikleri bakımından değerlendirelim: Bu takipçilerin neredeyse %80’i hatta bazen tamamı yabancı olmaktadır. Sizce Londra’da bulunan birinin, lokasyonu İzmir’de olup, İnstagram üzerinden online satış yapan bir yerden ürün sipariş etmesi olası mıdır? Bu sorulara vereceğimiz cevaplara göre hangi kitlelere ulaşmak gerektiği konusunu da netleştirmiş oluruz.

Instagramda takipçi satın almanın zararları

Kısaca özetleyecek olursak;

 • Güvenlik bilgileriniz risk altına girer. Siz de isteğiniz dışında birilerini takip edebilirsiniz.
 • Eğer online satış hedefiniz varsa, sahte takipçilerin sizden ürün satın almasını bekleyemezsiniz.
 • Aldığınız takipçiler kalıcı değildir. Zamanla bu sayı düşecektir.
 • Fake yorumlarla marka itibarınızı zedeleyebilirsiniz.
 • Takipçileriniz ile etkileşim kurmanız zorlaşır.
 • Kitleniz sahte hesaplarla dolu olduğu için paylaşımlarınızın etkileşim oranı düşük olur. Bu da keşfete düşmeniz için önünüzde büyük bir engeldir.
 • Artık hemen hemen herkes bir profildeki takipçilerin doğal yollarla mı yoksa satın alınarak mı kazanıldığını anlamaktadır. Bu da yine itibarınızı zedeleyen bir durumdur.
 • Hesabınızı doğrulayıp mavi tik (rozet) alma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Hızlı bir şekilde yüksek miktarda takipçiye sahip olmak, adı üstünde sahte bir ilerlemedir. Herhangi bir kalıcılığı yoktur. Daha önce bunu denediyseniz zamanla bu takipçilerin ciddi oranlarda azaldığını da görmüşsünüzdür. Üstelik sahte takipçilerden gelen fake yorumlar, takipçilerinizin görüntülenmesi gibi durumlar markanızı zedeleyici olacaktır. Ayrıca iyi bir etkileşim sağlayabileceğiniz kitleye ulaşmanız da bu sahte takipçi kitlesi nedeniyle güçleşecektir. Bir İnstagram profili için takipçi çekmeye çalışmak ancak içeriklerin kalitesi ile olacaktır. Gelin biz doğal yollarla hesabımızı en verimli hale nasıl getirebiliriz bunları araştıralım.

instagram profili için takipçi

Siz siz olun resimdeki gibi elinde çizelgesiyle “şu kadar zamanda instagram takipçileriniz bilmem kaç artacak diyen” kişilerle karşılaşırsanız oradan hemen uzaklaşın.

Organik takipçi kazanmak verimliliği artırır!

Sahte takipçilerden uzak durup çok sayıda takipçi çekmek kolay bir iş değildir. Ancak organik takipçi ne istediğini bilir, kendi rızasıyla sayfa ya da profilleri takip eder. Geri dönüşler yapar, kendi isteğiyle etkileşime girer. Bu nedenle organik takipçileriniz olduğunda instagram hesabı üzerinden iletmek istediğiniz ne varsa doğru bir kitleye iletmiş olursunuz.

İnstagramda organik takipçi nasıl artırılır? Markamı daha geniş kitlelere nasıl duyurabilirim? Bu soruları sormakta haklısınız. Temel olarak bunun cevabı basittir. Etkileyici ve dikkat çekici içerikler paylaşmalısınız. Kullanıcılar ilgi duydukları içerikler paylaşan hesapları takip etmeye eğilimlidir. Instagram reklamlarından yararlanmak da yine profil etkileşimini artıracak bir hamledir.

Bu konuda daha ayrıntılı bir rehber için /instagramda-takipci-artirmanin-8-altin-kurali linkinde bulunan yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir