SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanlığı

SEO, Search Engine Optimization kısaltması olup Türkçesi arama motoru optimizasyonudur. Arama motorlarının, web sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir.

 “Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.”

SEO Neden Gereklidir?

Bir web sitesine sahip olmanın önemi kadar bu web sitesinin görünür olması da önemlidir. Arama motorlarının tanımadığı ve üst sıralarda göstermediği bir web sitesi işlevlerini yerine getiremez. Bu nedenle web sitesi içerik yönetimi yapılırken stratejik düşünülmelidir. “SEO niçin gereklidir?” sorusunun en temel cevabı da budur. Googleda üst sıralara çıkmak için arama motoru optimizasyonu yapılması gereklidir.

Arama motoru optimizasyonu aynı zamanda yatırım maliyeti düşük olmakla beraber getirisi en yüksek reklam stratejilerinden biridir. Firmanızın yeni sağlayacağı müşteriler açısından önemli bir stratejik noktada görev almaktadır.

Web sitenizin tanıtımı için çeşitli kanallar bulunmaktadır. Bunlar kısaca; Google Adwords, Sosyal Medya Reklamları, Satış Ortaklıkları ve bütçesi yüksek olan offline reklamlar (TV, Gazete, Dergi vb.) olarak sıralanabilir. Bu kanallardan bir ya da birkaçı mutlaka kullanılmalıdır. Ancak siteniz için profesyonel bir SEO çalışması yapılmamış ise bu reklamlar yetersiz kalacaktırBaşarılı bir optimizasyon çalışması ardından reklam performansınız artar ve hedef kitlenizden etkili geri dönüşler alırsınız.

SEO’nun Faydaları

  • Belirlenen anahtar kelimeler ile arama yapıldığında arama motorlarında üst sıralarda çıkarsınız.
  • Sitenizin ziyaretçi sayısı artar.
  • Marka bilinirliğiniz yükselir.
  • Siteniz üzerinden gelen ziyaretçilerin müşteriye dönüşmesini sağlarsınız.
  • Reklam performansınız yükselir.
  • Hedef kitlenize erişiminiz daha kolay olur ve etkili sonuçlar alırsınız.

Uzman ekibimizin SEO çalışmaları ile web sitenizin görünürlüğünü arttırıyor ve arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayarak hedef kitlenize sizi daha da yakınlaştırıyoruz.  Özellikle en çok kullanılan arama motoru olan Google algoritmalarına hakimiyetimiz sayesinde sitenizin Google dostu olması için tüm araçları etkin bir şekilde kullanıyor ve markanızı düşük maliyetlerle ön plana çıkarmanıza, doğrudan ilgili hedef kitleye ulaşmanıza destek oluyoruz.

Optimizasyon çalışmaları kısa zamanlı yapılıp bırakılmamalıdır. Google sürekli olarak kendini yenileyerek gelişmektedir. Dolayısıyla yapılacak seo çalışmaları da bu gelişmelerle birlikte güncellenmeli ve bu çalışmalar süreklilik arz etmelidir. Bilişim firması olarak biz tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, Google’ın değişim ve yeniliklerini Ar-Ge ekibimizle birlikte sürekli inceliyor ve müşterilerimize arama motoru optimizasyonu desteğini süreklilik içerisinde vermeyi tercih ediyoruz.

SEO kendi içinde iç ve dış olarak ikiye ayrılmakla beraber her ikisi birden uygulandığında başarılı sonuç vermektedir. İç SEO yazılımsal, tasarımsal ve makale bazlı olarak yapılan tüm site içi çalışmaları kapsamaktadır. Dış SEO ise dizin kayıtları, backlinkler, sosyal medya bağlantıları gibi site dışı yapılan çalışmalarıdır. Markon Bilişim tüm bu çalışmaları belirli bir planlama ve süreklilik içerisinde yapmaktadır.

SEO Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada çok sayıda bu hizmeti veren kişi ya da kurumlar mevcuttur. Bazıları kaliteli hizmet vermekle birlikte bazı kişi ya da kurumlar Black SEO yaparak kısa sürede yükseliş vaad eder ve hatta bu yükselişi sağlarlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, kısa sürede yükselmek değil kalıcı olmaktır.

Bu tür çalışmalar ile anlık yükselişler, arama motorlarında ilk sayfaya yükselme gibi istenen sonuçlar elde edilir. Ancak bu çalışma illegal olması nedeniyle uzun vadede siteye kalıcı zararlar verir, hatta dizinlerden silinme gibi cezalar alınabilir.

Bu nedenle kısa sürede ilk sayfaya çıkma garantisi veren kişi ve kurumlara itibar etmemelisiniz.

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları kapsamlı ve uzun süren bir yolculuktur. Bunun bilincinde olarak işe başlanmalı ve sabırlı davranılmalıdır. Kısa sürede üst sıralara çıkmak için yapılan backlink çalışmalarından uzak durulmalıdır. Google bu backlink çalışmalarını anlamakta ve bu sitelere ceza vermektedir.

Bir SEO uzmanına sorabileceğiniz bazı sorular vardır. Sorularınızı sormadan önce uzmanın Web sitesini incelemenizi öneririz. PageSpeed İnsights aracı ile uzmana ait web sitesinin hızını ölçebilirsiniz. Eğer 80’in altındaysa SEO için en önemli kriterlerden birini yerine getirmemiş biri ile çalışmanızı önermiyoruz.

Bir uzmana sorabileceğiniz sorulardan başlıcası referanslarıdır. Daha önce hangi sitelere bu çalışmayı yaptığını, hangi anahtar kelimelerde yükseldiğini sorabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri Google’da deneyip sonuçlarını görüp değerlendirebilirsiniz. Ayrıca arama motoru optimizasyonu uzmanı olduğunu iddia eden kişilerin blog yazılarına göz atabilirsiniz. Güncel ve özgün içerikler paylaşıyor mu diye kontrol edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi için SEO blog kategorimizdeki yazılara göz atabilir, ayrıca sorularınızı ya da yorumlarınızı bize iletebilirsiniz.

SEO hizmeti ile sitenizi üst sıralara çıkarmak için bizden teklif istemeyi unutmayın.