Web Site İçerik Yönetimi

Web Site İçerik Yönetimi

Web site içerik yönetimi nedir? Web siteleri firmalara, kişilere ya da kurumlara dijital itibar sağlayan platformlardır. Ancak işlev olarak verim alınabilmesi için sitenin yapım aşamasında ve tamamlandıktan sonra birtakım çalışmalar yapılmalıdır. Bunlardan en önemlisi içeriklerin eklenmesidir. Görsel ve yazılı içeriklerin olmadığı bir web sitesini; inşaatı bitmiş, ancak boya badanası yapılmamış, dolapları, kapıları takılmamış bir binaya benzetebiliriz. İnsanların içine girip oturabileceği bir ev istediği gibi, içinde faydalı bilgiler, özgün yazılmış metinler ve farklı tasarlanmış görsellerin olduğu bir web sitesini ziyaret etmek ve uzun süre o sitede bulunmak isterler.

Web site içerik yönetimi yapılarak web sitesinin ziyaretçi sayısını artırmak hedeflenir. Bunun için ziyaretçilerin doğru ve faydalı bilgiye ulaşması gerekmektedir.

Web Site İçerik Yönetimi Önemi Nedir?

Web sitesinin değer kazanması ve insanların uzun süre kaldığı bir platform olabilmesi için kaliteli içerik üretilmesi çok önemlidir. Ziyaretçilerin web sitesinde uzun süre kalmasının önemi ise arama motorlarının uzun süre kalınan siteleri daha çok önemseyip, üst sıralarda çıkarması, dolayısıyla daha görünür bir web sitesi kılması ile ilgilidir. Bu nedenle web site içerik yönetimi profesyonelce yürütülen bir çalışmayı gerektirir. Eklenen içeriklerin özgün olması ve seo kurallarına uygun içerik hazırlanması web sitesini daha görünür kılacaktır.

Web Site İçerik Yönetimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web site içerik yönetimi yapılırken öncelikle içerik planları oluşturulmalı ve bu planlara uyularak maksimum verim almak amaçlanmalıdır. İçeriklerin tamamen özgün olmasına dikkat edilmelidir. Başka yerden kopya edilen içerikler nedeniyle web siteniz değer kaybeder. Ayrıca doğru bir anahtar kelime planlaması yapılmalı ve metin içeriklerinde bu anahtar kelimeler dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Oluşturulan metin içerikleri akıcı olmalı, alt başlık kullanımına önem verilmelidir. Görsel içerikler ise yine benzersiz olmalı, ayrıca optimizasyon yapılarak SEO kurallarına uygun hale getirilmelidir. Kısaca özetleyecek olursak;

  • İçerik stratejisi belirlenmeli ve içerik planları oluşturulmalı,
  • Hazırlanan hem yazılı hem de görsel içerikler özgün olmalı,
  • Bilgi verici içerikler olmalı,
  • SEO kurallarına uygun içerik hazırlanmalı,
  • Anahtar kelime çalışması yapılmalı,
  • Metin içerikleri çok kısa olmamalı (en az 300 kelime olmalı),
  • Yazım imla kurallarına dikkat edilmeli,
  • Alt başlıklar belli bir hiyerarşi ile kullanılarak akıcılık sağlanmalıdır.

Profesyonel içerik yönetimi yapacak olan kişilerin aynı zamanda SEO konusunda uzman ve deneyimli olması gerekmektedir. Mark Bilişim grafik tasarım ekibimiz ile metin yazarlarımız web site içerik yönetimi için projeye bağlı planlar oluşturur, SEO uzmanı ekibimiz ile geliştirilir ve sizlerin onayına sunar.  Müşteri memnuniyeti prensibi ile çalışmanın bilincinde olan ekibimiz sizlere özel en iyi içerik hizmetini sunmak için verimli bir çalışma ortaya koyacaktır.