Web Sitesi Mark Bilişim ve Web Tasarım

Yoast SEO ile 5 Adımda SEO Uyumlu İçerik Oluşturun

Yoast SEO bir wordpress eklentisi olmak ile birlikte makalelerinizin ve içeriklerinizin arama motorlarına uyumlu olmasını sağlayan yararlı bir uygulamadır.

Yoast Seo eklenti kurulum ayarlarını yaptınız. Artık içerik oluşturmaya başlayacak, makalelerinizi seo için uygun hale getireceksiniz. Tam olarak bu noktadan sonra bizi neler bekliyor, nasıl bir yol izlemeliyiz bunlardan bahsedecek ve şu sorulara cevap vereceğiz. Yoast SEO nasıl kullanılır ve Yoast SEO kullanırken nelere dikkat etmelidir? Şimdi bunları adım adım görelim.

yoast seo wp ayarları

1. Odak Anahtar Kelime Seçelim

Yazımıza başlamadan önce odaklandığımız anahtar kelimeyi belirlememiz gerekmektedir. Focus Keyword yazan bölüme anahtar kelimemizi yazabiliriz. Kısa bir hatırlatma yapalım: Anahtar kelime Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümünde yalnızca bir adet belirlenebiliyor. Premium ile farklı anahtar kelimeler de ekleyebiliyorsunuz.

https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

Bu adresten premium satın alabileceğiniz gibi wordpress admin panelinden de bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Biz şimdilik ücretsiz versiyonu için açıklamalarımızı devam ettireceğiz.

Öncelikle bu alanda sadece başlığı ve odak anahtar kelimemizi yazdığımızda hangi hatalarla karşılaşacağız bunları görelim. Analysis yazan bölümde şu hatalarla karşılaşacağız.

yoast-seo-hatasi

Bunları tek tek açıklayarak hataları düzelteceğiz. Anahtar kelimemizi yazdıktan sonra üst satırdaki hata yok olup yerine odak anahtar kelimenin ilk paragrafta görünmediğine dair bir hata gelecektir.

O halde yapmamız gereken anahtar kelimemizi ilk paragrafta geçirmek ve bu paragrafta yazımızın devamında bu konu ile ilgili nelerden bahsedeceğimize dair ipuçları vermek olacaktır.

Yazımıza devam ettikçe belirlediğimiz anahtar kelimenin yoğunluğunu ölçerek yüzdelik bir rakam ile yoast SEO bizi uyarmaktadır. Önerilen üst sınır olan %2,5 oranı aştığımızı ya da %0,3 gibi bir oran çıktığında da çok fazla altında kaldığımızı söyleyecektir. Biz önerilen üst sınırı geçmemekle birlikte kendimize %2 gibi bir sınır koymayı tercih ediyoruz. Çünkü ideal anahtar kelime yoğunluğu sektöre ve kelimenin rekabet oranına göre değişmek ile birlikte %1 – 1,5 arasıdır.

2. Seo Başlığı, Kısa İsim (url) ve Meta Açıklama Alanlarını Düzenleyelim

Yazımızı taslak olarak yazdık ve Yoast SEO eklentisi ile kontrollerini sağlamaya başlıyoruz. Öncelikle başlığımızı düzenlemeliyiz. Bunun için kod parçacığını düzenle butonuna basıp SEO başlığı yazan alanı kullanabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken kurallardan birisi focus keyword olarak belirlediğimiz kelimenin başlığımızın ilk kelimesi olması ve uzunluktur. Uzunluk konusunda eklentimiz bizi uyaracaktır. Bu uyarıya göre gerekli düzenlemeyi yapmalıyız. Önerimiz eğer içerik başlığınız çok uzun değilse başlığınızı olduğu gibi yazıp sonuna tire işareti ile birlikte firma ya da marka adınızı eklemenizdir. Eğer başlığınız çok uzunsa anlamı bozulmayacak şekilde biraz daha kısaltmayı deneyin.

Kısa isim dediğimiz bölüm aslında içeriği yayınlayacağımız sayfanın url adresidir. Bu bölümün de bir karakter sınırı vardır ve eklentimiz bu konuda da bizi uyarmaktadır. Bu bölüm de başlıkta olduğu gibi çok uzun bir başlığımız yoksa aynı şekilde bırakılabilir.

Son olarak meta açıklama dediğimiz bölüm geliyor. Burada da odaklandığımız kelimenin içinde geçmesi gerekiyor ve anlamlı bir cümle oluşturması gerekiyor. Unutmayın yoast SEO sizi anlam konusunda uyarmaz, yalnızca teknik olarak analiz ederek sizi yönlendirir. Uzunluk konusu bu bölüm için de geçerli Yoast SEO gerekli uzunluk için sizi yönlendirecektir.

3. H Başlıkları Doğru Bir Şekilde Kullanalım

Yoast SEO eklentisi alt başlıklarda anahtar kelimenizin geçip geçmediğini ve alt başlık kullanıp kullanmadığınızı da analiz etmektedir. Makalemizin ana başlığı H1 yani Başlık 1 olarak seçilmeli, yazının devamında her bir başlığın hiyerarşik düzende gitmesi gerekmektedir. Unutmayın 4 adet H2 başlık kullanabilir, sonrasında H3 ve H4 diye devam edebilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de her bir başlığın altında en fazla 300 kelime olmasıdır. Okunabilirlik (readability) bölümü bize bu konuda uyarı vermektedir.

yoast seo kurulumu

4. Görselimizi Ekleyelim ve Optimize Edelim

Yukarıda ortam ekle bölümünden görselimizi yükleyip metne yerleştirdiğimizde analiz hatalarından birinin daha kaybolduğunu göreceksiniz.

Görsel yüklerken dikkat etmemiz gereken bu görselin başlığının ve alternatif başlığının düzenlenmiş olmasıdır. Görselinizi genel olarak anlatan bir başlık belirlemeli ve alternatif metin bölümüne de daha açıklayıcı bir metin yazmalısınız. Örnek bu içerikte kullandığımız görselin başlık bölümüne “yoast seo kullanımı” yazıp, alternatif metin kısmına “yoast seo ile içerik oluşturma” şeklinde bir açıklama yazdık. Bunu yapmanız google görsel aramalarında da görüntülenmenize yardımcı olacaktır.

5. Yoast SEO Analiz Hatalarını Düzeltin

Yazımızı yazdık gerekli optimizasyonları yaptık. Geriye eklentinin bize sunmuş olduğu analize göre son düzenlemeleri yapmak kalıyor.

 1. Anahtar kelime yoğunluğunu ölçüp, en iyi seviyeye ulaştırana kadar metnimizi düzenleyelim.
 2. Meta açıklama, title, url yapıları ile ilgili bir hata var mı diye kontrol edelim.
 3. Metnimizin tamamı 300 kelimeden fazla mı? Değilse bütünlüğü bozmadan içeriğimizi zenginleştirelim.
 4. Odak anahtar kelimemiz görsel alternatif başlığında, diğer başlıklarda, urlde ve meta açıklamada yer alıyor mu? Değilse Yoast SEO sizi uyaracaktır.
 5. Readability bölümündeki kurallara uyduk mu? Paragraflarımızın ve her bir başlığımızın altındaki metnin 300 kelimeden fazla olmaması, cümlelerimizin büyük bir çoğunluğunun 20 kelimeden az olması gibi…
 6. İç ve dış bağlantılarımızı verdik mi? Eğer “No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.” şeklinde bir uyarı alıyorsak iç bağlantı, “No outbound links appear in this page, consider adding some as appropriate.” uyarısını alıyorsak da dış bağlantı konusunda Yoast SEO bize öneride bulunuyor demektir.

Yazımıza Bağlantılar Verelim

Bu noktada dikkat etmemiz gereken verdiğimiz dış bağlantının iç bağlantıdan fazla olmamasıdır. Ayrıca dış bağlantı yani dış backlink verirken nofollow yapmayı ve yalnızca güvendiğimiz, otoritesi yüksek sayfalara bağlantı vermeti de unutmayalım. Eğer yazdığınız konu ile ilgili referans aldığınız güvenilir bir sayfa yoksa bunu yapmanız zorunlu değil.

İç bağlantı verme meselesine gelince de web sitenizdeki diğer ilgili sayfalara iç link vermek faydalı olacaktır. Bunun için de dikkat etmemiz gereken konu şudur: Hit almasını istediğimiz bir sayfaya çok fazla sayıda iç link vermek yerine her bir sayfamız diğerine link çıkışı yaparak döngü ya da piramit oluşturmak daha faydalı olacaktır.

Yoast SEO ile ilgili mümkün olduğunca temel ve kritik noktaları ele almaya çalıştık. Bu eklentinin burada bahsedilenler dışında bir çok uyarısı daha var. Yoast SEO ile ilgili merak ettiğiniz ne varsa yorum yazarak sorabilir ya da iletişim sayfamızdan da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayrıca farklı görüş ve bilgi paylaşımına da açığız. Unutmayın, bilgi biriktikçe çoğalır ve daha anlamlı hale gelir.

 

Yoast SEO ile 5 Adımda SEO Uyumlu İçerik Oluşturun için 18 yorum
 • gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık devamını bekliyoruz.

  • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 • güzel bir bilgi web sitemde uyguluyorum… teşekkürler

  • Teşekkürler, sorularınızı her zaman buradan ya da iletişim formundan bize iletebilirsiniz..

 • yoastı bu kadar açıklayıcı anlatan site yok en güzel siz anlatmışsınız teşekkür ederim paylaşım için.

  • Yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Yoast SEO’nun doğru kullanımı web sitenin iyileştirilmesi için önemli bir katkısı var diyebiliriz. Ayrıca web sitenizi incelememizi isterseniz ücretsiz web site analiz aracı üzerinden sitenizi gönderebilirsiniz. Ücretsiz web site analiz aracı anasayfamızda yer almaktadır.

 • Bu eklentiyi çevremde bir çok arkadaşım kullanıyor, geçen hafta sitelerimden birisine kurdum fakat ne yapmak istesem her şeyi premium özelliğe bağlıyor fiyatı da gerçekten çok pahalı, tutan bir proje için belki paraya kıyılıp alınabilir ama daha içerikleri bile yeni yeni oluşturulan bir site için bu parayı vermeye değmez all in one ile başlamak sanki daha mantıklı.

  • Merhabalar, öncelikle bizimle fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Tabii ki kullanmak istenilen özelliklere göre eklenti seçimleri de kişiye göre değişiklik gösteriyor. All in one da çok başarılı bir eklenti. Yoast SEO ‘nun ücretsiz sürümü bizim için yeterli oluyor. Örneğin premiumda odak anahtar kelimeyi birden fazla seçebiliyorsunuz, ancak biz bunu kendimiz belirleyebildiğimiz için ihtiyaç duymuyoruz. Bizi takip etmeye devam edin İlker Bey, saygılar.

 • ‘the focus keyword doesn’t appear in the first paragraph of the copy. make sure the topic is clear immediately.’ bu sorun nasıl çözülür

  • Merhaba Barış Bey,
   Focus keyword olarak seçmiş olduğunuz anahtar kelimenizin metninizin ilk paragrafta geçmediği anlamına gelir bu uyarı. Eğer ilk paragrafta kelime geçmesine rağmen hala bu uyarıyı alıyorsanız sebepleri aşağıdakilerden biri olabilir:
   1. Yazınızın en başına eklemiş olduğunuz resim, fotoğraf ve video gibi bir ortam dosyası paragraf kodları içerisinde yer alıyor olabilir. Yoast ortam dosyasını yazının ilk paragrafı gibi algılaması nedeniyle anahtar kelimenizin ilk paragrafta olmadığı uyarısını verir. Biz bu nedenle görsellerimizi yazı ortalarına ekleriz. Eğer başta kullanmak istiyorsanız da bu hatayı almaya devam ederseniz. Çok ciddi bir problem olarak görmeyiniz.
   2. Yoast’ta büyük küçük harf duyarlılığı vardır. Örneğin focus keyword alanına “web tasarım programları” yazdığınızı farz edelim. Paragrafta cümleniz “Web tasarım programları …” şeklinde olduğunda w harfi büyük olması nedeniyle ilk paragrafta olmadığı uyarısı ile karşılaşırsınız. Ancak bunu da dikkate almayabilirsiniz. Çünkü Yoast’ın yapay zekası Google kadar gelişmiş değil tabii ki. Google büyük küçük harfi anlayabildiği için bunu farklılık olarak görmeyecek, bu nedenle bu bir sorun teşkil etmeyecektir.

   Bunların dışında hala uyarıyı alıyorsanız tekrar bize ulaşabilirsiniz, her zaman yardımcı oluruz.
   Teşekkür ederiz.

 • Teşekkürler, faydalı oldu

  • Biz teşekkür ederiz, merak ettiğiniz, takıldığınız konularda danışabilirsiniz.

 • güzel başarılı

 • harika, başarılı oldu, faydalı oldu

  • Teşekkür ederiz, merak ettiğiniz konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhaba, focus keyword bölümü hiç gözükmüyor. Sebebi ne olabilir?

 • Merhaba, Yoast SEO eklentisini güncellemeyi deneyin. Sonuç alamazsanız tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir