Web Tasarım

Web Tasarım

Web tasarım kavramından önce tasarım kavramını irdeleyecek olursak genel anlamda algı ile kavram arasındaki bağlantıyı sağlayan bir sürece işaret eder diyebiliriz. Tasarım önemli özelliklere dikkat çekerek algıları yönetirken, web tasarım denildiğinde akla grafik tasarımda olduğu gibi yalnızca algı yönetimi gelmemelidir. Bir bütün olarak web tasarım, yazılım ve grafik tasarımın uyumlu birleşiminden oluşur, yalnızca algı yönetimini değil kullanılabilirliği de ön plana koyar.

Kullanılabilirlik için örnek vermek gerekirse responsive tasarımdan bahsetmemiz yerinde olacaktır. Responsive tasarım, web sitesi tasarımının mobil telefonlar, tabletler gibi boyutları ne olursa olsun her cihazda uyumlu bir yapıda kodlanmış olmasıdır. Görüldüğü gibi web tasarım grafik tasarımın kodlarla, yazılımla oluşturulma sürecini içerir.

Bir web sitesinin geniş kapsamda bakıldığında iki önemli süreçten oluştuğunu söyleyebiliriz. Bunlardan biri fronted dediğimiz görünen yüz, bir başka deyişle kullanıcıların deneyimledikleri tasarımsal alan, diğeri ise backand dediğimiz arka plandaki yazılımlardır. Fronted yazılım web sitenin görünümünün kodlamalarla oluşturulduğu alan, yani web tasarımdır.

Web Sitesi

Grafik yazılımlarının ve programlamanın birleşimi ile oluşturulan kitlelere hızlı bir şekilde ulaşabilmeyi sağlayan web sitesi firmaların internet ofisi olarak ifade edilebilir. Web siteleri artık ihtiyaçtan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir.  Bu nedenle günümüzde Web sitesinin önemi ve gerekliliği tartışılamaz bir konu haline gelmiştir.

“Benzersiz ve yaratıcı tasarımlar üstün teknoloji ve ihtiyaçlara yönelik profesyonel web çözümleri için doğru adrestesiniz!”

Web sitesi tasarlamak öncelikle ihtiyaç analizi, ardından kaliteli bir planlama süreci gerektirir. Bunun için en önemli unsur neye ihtiyaç duyulduğu ve web sitesinin nasıl kullanılacağını belirlemektir.

Mark Bilişim ekibi olarak biz, sektörel araştırma ve rakip analizleri yaparak sizlere en uygun web tasarım hizmetini sunmak için buradayız. Markalaşma sürecinizi hızlandırmayı, firmanızı veya sizi daha görünür kılmayı hedefleyerek ihtiyaçlarınıza en uygun web tasarım hizmetini sunuyoruz. Yaratıcılığı ve özgünlüğü ile fark yaratan grafikerlerimiz tarafından hazırlanan sade, zarif ve kullanıcı dostu tasarımlar ile teknik alt yapıyı harmanlayarak oluşturduğumuz web siteniz için teslim sonrası da teknik destek vermeye devam ediyoruz.

Web Tasarım Hizmetlerimiz

“Web sitem yok, en iyi web tasarım hizmetini almak istiyorum.”

“Bir sitem var, ancak web tasarımını değiştirmek, daha ilgi çekici hale getirmek istiyorum.”

“Web sitemin hızı düşük, performansını artırmak istiyorum.”

Web sitem bazı cihazlarda bozuk görüntüleniyor, her cihazda görüntü kaybı yaşanmadan uyumlu görüntülenmesini istiyorum.”

“Web sitem sadece Chrome’da düzgün görüntülenmekte, Firefox, Internet Explorer’da (ya da diğer tarayıcılarda) düzgün görüntülenmiyor.”

Yukarıdaki cümlelerden bir ya da birkaçını kuruyorsanız, doğru adrestesiniz demektir. Tüm bu talepleri karşılayabileceğimiz müşterilerimiz için özelleştirilmiş hizmetlerimiz mevcuttur.

PageSpeed İnsights

Site hızınızı patenti bizde olan ileri teknolojimiz sayesinde ne kadar görsel kullanılırsa kullanılsın, maksimum seviyeye ulaştırıyoruz.

Responsive Tasarım

Dilerseniz aynı tasarımı yeniden kodlayarak tüm cihazlarla uygun hale getiriyor ya da sizin için yepyeni bir tasarım oluşturarak bu tasarımı tüm cihazlara entegre ediyoruz.

Bir Web Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Tasarım denildiğinde akla, renkler, şekiller, bunların boyutları, kapladıkları alan, şemalar gibi görsel öğeler gelmektedir. Görsellik ve estetik ise bilindiği gibi özneldir, kişiden kişiye değişmektedir. Ancak değişmeyen bazı kurallar vardır. En iyi web tasarım nasıl olur sorusunu bu kurallar üzerinden tartışabiliriz.

Kaliteli Web Tasarım Görünüm Özellikleri

Renkler: Bir web sitesinde kullanılacak olan renklerin seçimi ve kullanımı, sayfa içerisindeki dağılımı çok önemlidir. Öncelikle 2 ya da en fazla 3 ana renk belirlenmeli ve bu renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Kurumsal firmalarda tercih edilen renkler kurumsal kimliğe uygun renkler olmalıdır. Eğer daha önceden kurumsal kimlik oluşturulmamışsa bu renkler kurumsal kimlik çalışması da yapılarak müşteri ile birlikte belirlenmeli ve logo renkleri ile uyum içerisinde olmalıdır. Flat renkler web siteler için en uygun renklerdir. Müşterilerimize önerdiğimiz, internetten flat renkleri araştırıp web sitesi tasarımı için kullanılacak olan renkleri flat renkler arasından seçmeleridir. Renklerle ilgili bir diğer değişmez kural ise seçilen açık renklerin koyu zeminde, koyu renklerin ise açık zeminde kullanılmasıdır. Renklerle ilgili bir başka önerimiz de renklerin anlamları ve etkilerini araştırıp, bu doğrultuda seçim yapmaktır. Yemek firmalarının iştah açıcı bir renk olan kırmızıyı, bankaların güven verici bir renk olan yeşili kullanmaları bir tesadüf değildir.

Şekiller: Web site içerisinde kullanılan çizgiler, imgeler, şekil niteliği taşıyan tüm görseller birbiri ile uyum içerisinde kullanılmalıdır. Örneğin menüde yuvarlak hatlı çerçeveler kullanılıp sayfanın devamında keskin hatların kullanılması karmaşık ve rahatsız edici bir görünüm sunacaktır. Bu durum da site ziyaretçilerinin sayfada kalma isteğini azaltıcı bir neden olarak görülmelidir.

Görseller: Görsel denildiğinde akla tüm resim, video ve şekiller gelmelidir. Tüm görsel materyallerin kullanımı birbiri ile hem uyumlu hem de dengeli olması önemlidir. Sayfa içerisinde çeşitliliği sağlamak ve her bir görsel öğeye belli bir oranda yer vererek zengin bir görünüm sunmak önemlidir. Ancak zengin içeriği sağlarken birbiri ile uyumsuz görsellere yer verilmesi yine karmaşayı beraberinde getirecektir. Örneğin manzara resimlerinin sıklıkla kullanıldığı bir web sitesinde karikatür özelliği taşıyan rengarenk bir görselin ya da bir flat görselin kullanılması tasarımın bütünselliğini bozacaktır.

Web Sitesinde Görsel Optimizasyonu ve Önemi

Görseller, sayfayı efektif hale getiren, dikkatleri çeken önemli ve olmazsa olmaz öğelerdir. Ancak görsel kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus optimizasyondur. Sayfanıza yüklediğiniz her bir görsel, optimize edilmediğinde sitenizde büyük bir alan kaplayacak ve bu da site hızınızı düşürecektir. Görsellerle estetik bir görünüm sunarak ziyaretçi deneyiminin en iyi olmasını sağlamak isterken yavaş bir site sunarak bu amaçtan uzaklaşmış olmamanız için optimizasyon yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Sayfa hızınızı ölçmek isterseniz Google’ın sayfa hızı ölçen ürünlerinden PageSpeed İnsights sayfasında linkinizi gösterilen alana yapıştırıp kontrol edebilirsiniz.

Bir Web Sitesinde Yazılı İçerikler Nasıl Olmalıdır?

Konumuz tasarım olduğu için metin içeriklerinin niteliğinden ziyade görünümünden bahsedeceğiz. Uzun ve bilgi verici yazılar (gereksiz bir uzunluk olmaması ve kopya içerik olmaması kaydıyla) özellikle arama motorları için önemli bir etkendir. Ancak arama motoru optimizasyonu açısından metnin uzunluğundan ziyade kullanıcı deneyiminin iyi olması önemlidir. Uzun ve gerçekten kullanıcılara önemli bilgi aktaran bir makalenizin olduğunu düşünün. Bu metni sayfa içerisinde görsel öğelerle (resim, şema, video, grafik, infografik gibi) zenginleştirmediğinizde ziyaretçiler sıkılıp sayfanızdan ayrılabilir. Bu nedenle önerimiz yazılı içeriklerin görsel öğeler ile zenginleştirilmesidir.

Kullanıcı Deneyimi Bakımından Web Tasarım Önerileri

Yukarıda saymış olduğumuz tüm değişmez kurallar kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yöneliktir. Kullanıcı deneyimine bu kadar önem vermemizin sebebi, web sitenizin oluşturulma sebebinin hangi sektörde olursanız olun kullanıcıların ziyaret etmesi ve sitenizde vakit geçirmesi olmasıdır. Sık ziyaret edilen ve sitede ortalama gezinme ve kalma süresinin uzun olduğu web siteler arama motorları için özellikle de Google için en önemli etkendir. Bu siteler arama sonuçlarında daha fazla listelenerek, daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Bu nedenle web tasarımın nasıl olması gerektiğinden bahsederken özellikle ziyaretçilere iyi bir kullanım deneyimi sunan siteleri ön plana koyan Google’ın önem verdiği tasarımlara dikkat çekmek istiyoruz.

Flat Tasarım: Kullanımı pek yaygın olmasa da flat tasarım ile dizayn edilmiş web sitelerinin en önemli avantajı yüksek performans sağlamasıdır. Flat tasarım ile oluşturulan web sitelerinde sadece iki boyutlu görsellere yer verilir. Bu görsellerin kapladığı alan çok az olduğu için site hızı maksimuma ulaşır. Kullanıcılar tasarımsal olarak görsel bir şölen ile karşılaşmaz ancak site içerisinde çok daha hızlı gezinebilirler. Google hız bakımından önemli etki sağlayan bu tarz tasarımları önermektedir. Ancak bu noktada profesyonel fotoğraflarla ziyaretçilerinizi görsel açıdan etkilemek (optimize sayesinde yeterli düzeyde bir hız sağlayarak) ya da çizgisel görseller kullanarak renkli bir görünüm sunmak ve ziyaretçilerin çok daha hızlı gezinmesini sağlamak konusunda seçim yapmalısınız. Bu seçimi yaparken sektörünüzü, kurum kültürünüzü ve hitap ettiğiniz kitleyi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Biz patenti bize ait olan geliştirdiğimiz ileri optimizasyon teknolojisi sayesinde web sitemizde flat tasarım olmadan da yüksek performansı sağlamayı başarmış bir bilişim firması olarak sizlere seçim yapmanıza gerek kalmayacak şekilde istediğiniz her tasarım türünde yüksek performansı garanti etmekteyiz.

Web Sitesi Fiyatları

Web sitesi yaptırmak isteyen kişilerin sıklıkla merak ettiği konulardan birisi de web sitesi fiyatlarıdır.  Web sitesi fiyatları çok fazla değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliğin temel sebebi web sitesinin kaliteli olup olmadığıyla ilgilidir. Web tasarım fiyatları özel kodlama ve özel tasarım ile oluşturulup, gerekli tüm özelliklere sahip olduğunda, hazır tema kullanan ve birbirinin kopyası binlerce site oluşturan kişi ya da kurumların sunmuş olduğu fiyatların üstünde kalabilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki, birbirinin kopyası olan web siteleri, arama motorlarında görünürlüğünü kaybeder ve işlevlerini yerine getiremez. Bunun yanı sıra müşteri beklenti ve hedeflerine yönelik özel kodlama ve tasarım yapılmadığı için ihtiyaçlara cevap veremez.

Hangi Web Sitelerini Tercih Etmeliyim? Web Sitesi Çeşitleri

“Hayallerinizdeki web sitesi için bir adım atın, birlikte büyüyelim…”

“Web sitesi yaptırmak istiyorum” dediniz. Hedeflerinizi hayata geçirebilmek için önce bir soru ile başlamalıyız: Hangi amaca yönelik web sitesi ihtiyacınızı karşılar ve beklentileriniz neler?

Eğer cevabınız; “bir firmamız var ve bu firmanın markasını yansıtan, kurum kültürümüze uygun bir web sitesine ihtiyacımız var. Bu web sitesi sayesinde daha görünür olmak, yeni müşteriler kazanmak ve prestijimizi arttırmak istiyoruz” ise sizin için en uygun web sitesi hizmetimiz kurumsal web sitesi olacaktır.

Eğer bir firmayı değil de kendinizi temsil ettiğiniz bir web sitesi hayal ediyor, bu sitede mesleki başarılarınızı, yeteneklerinizi veya sunduğunuz hizmetleri ortaya koymayı hedefliyorsanız, en önemlisi “ismimle markalaşmak istiyorum diyorsanız kişisel web sitesi bir başka deyişle portfolyo sitesi sizin için en uygun seçim olacaktır.

Bir diğer cevap ise “Markamızı büyütmek ve ürünlerimizi bize özel tasarlanmış bir web sitesi üzerinden satışa sunmak istiyoruz” olabilmektedir. Öyleyse size özel çözümler sunan, güvenli bir yazılıma sahip E-Ticaret sitesi ve yazılımlarına ihtiyacınız var.

Size en uygun web sitesi türünü sayfamızın sağ tarafında yer alan menüden seçip, detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.