SEO

SEO Fiyatları 2020

SEO fiyatları konusu Googleda görünür olmanın, Googleda üst sıralara çıkmanın pazarlama stratejileri içerisindeki öneminin daha da fark edildiği şu dönemde birçok kişi tarafından merak edilen bir konu haline geldi. Biz de bu yazımızda;

  • SEO fiyatları neye göre belirlenir?
  • 2020 yılı SEO fiyatları nasıl değişti?

gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle SEO fiyatları hakkında iyi bir değerlendirme yapabilmek için SEO hizmetinin neleri kapsadığını bilmemiz gerekir.

SEO çalışmalarının içeriğini daha detaylı olarak öğrenebilmek için SEO Blog sayfalarımızda bulunan diğer yazılarımızı incelemenizi öneriyoruz.

SEO Hizmeti Kapsamında Neler Olmalı?

SEO hizmeti sadece raporlamadan ibaret değildir ve olmamalıdır. SEO Uzmanı sizi sadece web sitenizde yapılması gereken optimizasyon çalışmaları hakkında bilgilendirmekle kalmamalı, yapılması gerekenleri web site üzerinde uygulamalıdır. Bu nedenle SEO Uzmanı aynı zamanda iyi bir yazılım bilgisine sahip olmalıdır.

SEO hizmeti, yazılımsal tüm optimizasyonlar, içerik önerileri ve ek ücret dahilinde düzenli olarak eklenen SEO uyumlu içerikler, rakip analizi, link analizi, hız analizi, yerel SEO, ürün bazlı SEO, anahtar kelime çalışmaları gibi hizmetleri içermelidir. Yapılan analizlerin sonucunda uygulanması gereken tüm iç ve dış seo çalışmaları SEO uzmanı tarafından yapılmalıdır.

seo fiyatlandırma

Birçok SEO firması web sitenize yapılması gereken çalışmaları sizlere raporlar halinde sunmaktadır. Sizin bu optimizasyonları “tek başınıza” yapmanız ya da fazladan ücret ödeyerek yazılımcı desteği almanız söz konusudur.

Eğer yeterli bir yazılım bilgisine sahip değilseniz veya bir yazılımcı ile çalışmıyorsanız gerekli optimizasyonların tamamını uygulamanız mümkün olmayacaktır.

EN ÖNEMLİ KURAL: SEO hizmeti yalnızca raporlamadan ibaret olmamalıdır!

SEO uzmanı gerekli yazılım bilgisine sahip olmalı ve çalışma yapacağı web sitesindeki gerekli optimizasyonları yapıp müşteriye sunmalıdır. Aksi taktirde sadece raporlama için para öder, optimizasyon çalışmaları için ayrıca yazılımcıya ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı SEO firmaları ise fiyatlarına yapılacak çalışmaları dahil etmemekte sadece raporlama için olan seo fiyatları ile karşınıza çıkmaktadır. Her bir çalışma için sizden ayrıca seo ücreti talep etmektedir.

Bir SEO uzmanı ile anlaşırken bu konulara dikkat etmenizde, bütçeniz açısından fayda var diyebiliriz.

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

SEO fiyatları yapılacak SEO çalışmalarının kapsamına göre belirlenir.

Her web sitesinin SEO ihtiyaçları aynı oranda değildir. Bu nedenle yapılacak çalışmaların içeriği SEO fiyatlarını belirlerken önem kazanmaktadır.

Bazı firmalar SEO paketleri başlığı altında size çeşitli opsiyonlar sunarlar. Bu paketlerde anahtar kelime sayısı, teknik desteğin kapsamı gibi birçok konuda sınırlandırmalara göre farklı fiyatlar belirlenmiştir. Ancak SEO konusunda böyle bir sınırlandırma yapmayı doğru bulmuyoruz. Uygulanması gereken tüm SEO kriterleri herhangi bir sınırlandırma olmaksızın uygulanmalıdır. Bu uygulamalar da her web sitesinde farklı olacaktır.

Web sitesini analiz etmeden SEO fiyatı belirlemek uygun ve gerçekçi bir yaklaşım değildir.

Size önerimiz SEO uzmanı ile anlaşmadan önce web sitenizi analiz etmesini ve sonrasında fiyat vermesini talep etmenizdir. Yapılabilecek çalışmaların gerçekçiliğini kontrol etmek için birden fazla firma ile iletişime geçerek her firmanın siteniz üzerinde yapılacak çalışmaları size detaylı olarak açıklamasını karşılaştırabilirsiniz. Karşılaştırma sonucunda hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun kişi ya da kurum ile anlaşacağınıza eminiz.

Yazar:

Bunlara da Bakmak İsteyebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir