Web Sitesi Mark Bilişim ve Web Tasarım

İnstagram Profili İçin Takipçi Satın Almak Hesabınıza Zarar Verir

Sosyal medya hesaplarını etkileşim kurmak için açıyoruz. Bu etkileşimi sağlamak amacıyla instagram profili için takipçi satın almak gibi yollara başvurulabiliyor. Peki etkileşim kurabileceğiniz kitleye ulaşmak için stratejik planlama yapmak yerine kısa yoldan çözümler bulmak doğru mu? Kulağa bir anda 20 bin takipçiye sahip olmak hoş geliyor olabilir. Üstelik bütçesi de reklam vermeye oranla daha uygun gibi gelebilir. Ancak amacınızı hiçbir zaman unutmayın. Önce kendinize şu soruları sorun:

  1. Bu hesabı ne için kullanıyorum?
  2. Instagram üzerinden hangi kitlelere ulaşmalıyım?
  3. İtibarlı bir duruş sergilemek için ne yapabilirim?

İnstagram profili için takipçi satın almak neden zararlı?

Öncelikle İnstagram profili için takipçi satın almak neden zararlı sorusunu yukarıda sorduğumuz sorulara verilebilecek örnek cevaplar üzerinden değerlendirelim: Genel olarak bir marka için İnstagram hesabı açmak, marka bilinirliğini artırmak, kitlelerle etkileşim içerisinde olmaktır. Eğer bir mağaza ya da ürün satışı gerçekleştiren bir hesap ise o halde öncelikle amaç kullanıcıları satın almaya teşvik etmek olacaktır. Peki tamamı kendi isteği dışında sizi botlar aracılığıyla takip etmesi sağlanmış kişilerin sizden ürün satın alma ihtimalinin düşük olduğunu biliyor muydunuz? Ya da siz marka bilinirliği artırmaya çalışırken markanızın doğal değil, takipçi satın alımı ile bu kadar çok kitleye ulaşması konusunda bir bilinirlik olması hoşunuza gider miydi?

Bir de kitlelerin özellikleri bakımından değerlendirelim: Bu takipçilerin neredeyse %80’i hatta bazen tamamı yabancı olmaktadır. Sizce Londra’da bulunan birinin, lokasyonu İzmir’de olup, İnstagram üzerinden online satış yapan bir yerden ürün sipariş etmesi olası mıdır? Bu sorulara vereceğimiz cevaplara göre hangi kitlelere ulaşmak gerektiği konusunu da netleştirmiş oluruz.

Hızlı bir şekilde yüksek miktarda takipçiye sahip olmak, adı üstünde sahte bir ilerlemedir. Herhangi bir kalıcılığı yoktur. Daha önce bunu denediyseniz zamanla bu takipçilerin ciddi oranlarda azaldığını da görmüşsünüzdür. Üstelik sahte takipçilerden gelen fake yorumlar, takipçilerinizin görüntülenmesi gibi durumlar markanızı zedeleyici olacaktır. Ayrıca iyi bir etkileşim sağlayabileceğiniz kitleye ulaşmanız da bu sahte takipçi kitlesi nedeniyle güçleşecektir. Bir İnstagram profili için takipçi çekmeye çalışmak ancak içeriklerin kalitesi ile olacaktır. Gelin biz doğal yollarla hesabımızı en verimli hale nasıl getirebiliriz bunları araştıralım.

instagram profili için takipçi

Siz siz olun resimdeki gibi elinde çizelgesiyle “şu kadar zamanda instagram takipçileriniz bilmem kaç artacak diyen” kişilerle karşılaşırsanız oradan hemen uzaklaşın.

Organik takipçi kazanmak verimliliği artırır!

Sahte takipçilerden uzak durup çok sayıda takipçi çekmek kolay bir iş değildir. Ancak organik takipçi ne istediğini bilir, kendi rızasıyla sayfa ya da profilleri takip eder. Geri dönüşler yapar, kendi isteğiyle etkileşime girer. Bu nedenle organik takipçileriniz olduğunda instagram hesabı üzerinden iletmek istediğiniz ne varsa doğru bir kitleye iletmiş olursunuz.

İnstagramda organik takipçi nasıl artırılır? Markamı daha geniş kitlelere nasıl duyurabilirim? Bu soruları sormakta haklısınız. Temel olarak bunun cevabı basittir. Etkileyici ve dikkat çekici içerikler paylaşmalısınız. Kullanıcılar ilgi duydukları içerikler paylaşan hesapları takip etmeye eğilimlidir. Instagram reklamlarından yararlanmak da yine profil etkileşimini artıracak bir hamledir. Bu konuda daha ayrıntılı bir rehber için organik takipçi artırma ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir