Web Sitesi Mark Bilişim ve Web Tasarım

Google AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Kullanılır?

Google AMP açılımı Accelerated Mobile Pages şeklindedir. Anlamı ise hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. Açılımından da anlaşılacağı gibi web sitelerinin mobildeki yapı ve görünümleri ile ilgilidir. Daha hızlı ve kullanıcılar için daha kullanışlı olan AMP şu an zorunlu olmasa da ilerleyen zamanlarda Google’ın zorunlu kurallar listesi içerisine girmeye aday diyebiliriz. Nedir peki Google AMP ‘yi bu kadar önemli kılan? Google neden AMP istiyor bizden bir inceleyelim.

google amp nedir

Google AMP Neden Önemli?

Google için en önemli iş kullanıcı deneyimini en iyiye çıkarmaktır. Arama yapan internet kullanıcılarına onlara en iyi deneyimi yaşatacak olan web sitelerini sunmaktır. Haliyle “hız” konusu kullanıcı deneyimi açısından önemli olduğu için Google için de önemli bir meseledir. AMP kullanıldığında mobil site çok daha hızlı bir deneyim fırsatı sunmaktadır.

Site hızının önemi ve site hızının nasıl ölçüldüğü ile ilgili merak ettikleriniz için https://websitesimark.com/site-hizi-nedir-ve-nasil-olculur/ linkinde bulunan yazımıza göz atabilirsiniz.

AMP kullanımı ile birlikte ziyaretçileriniz mobil sayfalarınıza hızlı bir erişim sağlayabilir. Web sitenizde AMP  versiyonunun avantajı temel tasarım ilkelerine uygun bir görünümde ve ön planda okunabilirlik olan zengin içerik sunmasıdır. AMP site hızını etkileyen Css ve Js kullanımını sınırlayarak hız deneyimini maksimuma çıkarmayı hedefler. Hız önemli bir SEO kriteri olmakla birlikte zamanla AMP arama motoru optimizasyonu için de olmazsa olmaz bir uygulama haline gelecektir. Bu nedenle AMP ‘yi şimdiden kullanmaya başlamanızı öneriyoruz.

Google AMP ‘nin dezavantajı ise getirdiği kısıtlamalardır. Pop uplar açılmaz, canlı destek, iletişim formu gibi js dosyalarını AMP versiyonunda çalıştıramazsınız. Ancak hız artışı için bu kısıtlamalar gereklidir diyebiliriz. Bunun yanı sıra AMP sayesinde veri işaretleyiciyi etkin bir şekilde kullanabilir sayfalarınızın arama sonuçlarında detaylı bir şekilde sunulmasını sağlayabilirsiniz.

google amp

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nasıl Oluşturulur?

WordPress kullanıyorsanız sitenizi Google AMP ‘ye uyarlamanız eklentilerle son derece kolay olacaktır. AMP eklentisini panelden etkinleştirip, tüm sayfalarınız için AMP versiyonlarının yani hızlandırılmış mobil sayfaların oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Hızlandırılmış mobil sayfalar oluştuktan sonra bir sayfanın AMP versiyonuna ulaşmak için de url’nin sonuna /amp yazmalısınız. Burada tasarımınızı kontrol edip wordpress’in sunduğu Custom AMP, AMP for WP gibi eklentilerle gerekli özelleştirmelerinizi yapmanız da mümkündür.

Ayrıca projenize başlamadan önce AMP’nin kendi web sitesini https://www.ampproject.org/ bu linkten ziyaret edebilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Google AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Nasıl Kullanılır? için 4 yorum
  • Burak Demirkol

    WordPresste amp eklentisi hangisi daha iyi sizce. Web siteme amp entegre etmek istiyorum, yardımcı olabilirmisiniz?

    • AMP for WordPress kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun gibi birçok eklenti mevcut.

  • Amp’nin seo’ya bir faydasi var mi ?

    • AMP’nin doğrudan SEO için katkısı var ya da önemli bir SEO kriteridir diyemeyiz. Ancak hız açısından düşünüldüğünde dolaylı da olsa katkı sağladığını düşünüyoruz. Google kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmayı hedeflediği ve deneyim için hız faktörünün önemini de düşünecek olursak, ilerleyen zamanlarda AMP’nin SEO için önemli bir kriter haline gelebileceğini öngörüyoruz. Meslektaşımız olarak sizler de bunu farketmişsinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir